ZŠ Pod Žvahovem znovu otevírá bránu

16/05/2024

Do finále dospěla další fáze rekonstrukce základní školy Pod Žvahovem, jejíž součástí byla přístavba přízemní části školy s novou školní kuchyní, školní jídelnou a prostory pro školní družinu.

Součástí projektu je nová školní jídelna s kuchyní a dále prostory budoucí školní družiny včetně hygienického zázemí.

V místě původního gastronomického provozu byl postaven nový, který je rozšířen do prostoru bývalé jídelny. Zde vznikla nová výdejna jídel a místo pro sběr použitého stolního nádobí. V prostoru původní kuchyně tak nyní je přípravna a varna, chladicí box, prostor pro odpadky, mytí stolního nádobí, kancelář provozu a další pomocné místnosti. V suterénu se nachází suchý sklad potravin, technická místnost školní kuchyně, úklidová komora, chlazené boxy na zeleninu a maso, sklad zeleniny, přípravna pro základní úpravu zeleniny a také hygienické zázemí pro zaměstnance gastronomického provozu včetně technické místnosti.

Vzhledem k tomu, že nově zrekonstruovaný gastronomický provoz s výdejem jídel obsadil celý stávající prostor přízemí severního křídla, byla mezi severní a jižní křídlo přistavěna jednopodlažní přístavba, která bude sloužit jako nová školní jídelna s kapacitou 84 míst u stolů. Jídelna má jednoplášťovou plochou střechu, část střechy tvoří prosklený světlík jehlanového tvaru a do venkovního prostoru má místnost prosklenou hliníkovou fasádu.

Součástí rekonstrukce školy byla také demolice tří nevyhovujících objektů – ty musely být odstraněny kvůli budoucímu rozšíření areálu pro další potřeby školy.

Rekonstrukce, která stála více než 112 milionů korun, trvala přes rok a čtvrt.

„Pro provoz naší školy byla tato rekonstrukce dalším nezbytným krokem v rozvoji do klasické, plně vybavené základní školy. Jsme velmi vděční projektantům, investorovi i zhotoviteli za poměrně hladký a hlavně vstřícný průběh celé akce. Vše se povedlo na jedničku a my i naše děti se moc těšíme na krásnou novou školní jídelnu i další prostory, které naše škola již nutně potřebuje,“ dodává ředitel školy Jan Horkel.