Zprávy z prosincového zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5

09/12/2015

Nejdůležitějším bodem programu 9. zasedání naší městské části bylo rozpočtové provizorium a jeho pravidla na rok 2016, které byly přijaty.

„Kvůli chaosu na magistrátu musíme počítat i s variantou, že současné vedení Prahy nenajde odvahu rozpočet hlavního města na příští rok schválit. Přijetím provizoria jsme se připravili – nemůžeme schvalovat svůj rozpočet dříve než hlavní město, protože ten náš na něj navazuje. Doufám, že na magistrátu dojde co nejdříve ke stabilizaci a schválení rozpočtu, aby hlavní město i jednotlivé městské části mohly začít fungovat ve standardním režimu,“ komentuje starosta Radek Klíma (TOP 09).

Zastupitelé rovněž odsouhlasili zapojení Prahy 5 do Asociace měst pro cyklisty.

„Od členství si slibujeme především snadnější získávání aktuálních informací v oblastech plánování rozvoje cyklistiky a městské mobility, stejně jako zajištění finančních zdrojů pro realizaci konkrétních pro-cyklistických opatření,“ vysvětluje radní pro dopravu Petr Hnyk (SZ).

Schválena byla také podpora bezpečnostním složkám, jako například příspěvek hasičům ve výši 130 tisíc korun na opravu tréninkové věže a na vybavení pro stanici HS 7 v Jinonicích. Ta zajišťuje požární bezpečnost Prahy 5 a zdejší lezeckou věž využívají k výcviku také strážníci Městské policie. Jim naše městská část daruje posilovací stroje, Policii ČR v Praze pak motocykl.

„Téma bezpečnosti je pro naši městskou část skutečně zásadní, proto považuji úzkou spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému za důležitou. K tomu určitě patří i podpora jejich fungování,“ uvádí radní pro bezpečnost Viktor Čahoj (TOP 09).

Na zasedání bylo také přijato zapojení do spolku Otevřená města, jehož cíl je shodný s programem současného vedení radnice: otevřené fungování místní samosprávy. V praxi půjde například o koordinaci řešení společných potřeb v oblasti informačních systémů, sdílení dobrých zkušeností na společné platformě a úsporu nákladů díky tomu, že nebude docházet k opakovanému vývoji technických řešení na míru.

Zkrátka nezůstaly ani oblasti školství a sportu. Projednán byl finanční dar 850 tisíc korun základní waldorfské škole, který poslouží pro zkvalitnění výuky i prostor školy. Zastupitelé také schválili vyhlášení tří dotačních programů na podporu sportu v naší městské části pro rok 2016. Pomocí prvního z nich bude financována údržba, opravy a nákup zařízení pro sportovce, další se zaměří na sportovní rozvoj a aktivní trávení volného času mládeže. Poslední je určen na podporu sportování a aktivní, tedy zdravé trávení volného času seniorů a zdravotně postižených. Současně byla upravena pravidla pro přihlášky do těchto programů tak, aby pro zájemce představovalo jejich podávání menší administrativní zátěž než dosud.