6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace: |
OBČANSKÝ SŇATEK V ČR
Snoubenci projeví vůli, že spolu vstupují do manželství před
a) starostou, místostarostou nebo pověřeným členem zastupitelstva obce, městské části hlavního města Prahy, městského obvodu nebo městské části územně členěného statutárního města, které jsou matričním úřadem, a to pouze ve správním obvodu tohoto matričního úřadu,
b) starostou, místostarostou nebo pověřeným členem zastupitelstva obce, městské části hlavního města Prahy, městského obvodu nebo městské části územně členěného statutárního města, které nejsou matričním úřadem, a to pouze ve správním obvodu této obce, městské části hlavního města Prahy, městských obvodů nebo městských částí územně členěných statutárních měst,
c) primátorem hlavního města Prahy, náměstkem primátora hlavního města Prahy nebo pověřeným členem zastupitelstva hlavního města Prahy, jakož i před primátorem statutárního města, náměstkem primátora statutárního města nebo pověřeným členem zastupitelstva statutárního města, a to pouze ve správním obvodu hlavního města Prahy nebo statutárního města.
Snoubenci mohou projevit vůli, že spolu vstupují do manželství, i před poslancem nebo senátorem, a to ve správním obvodu kteréhokoli matričního úřadu. Písemné prohlášení poslance nebo senátora, že přijme jejich prohlášení o vstupu do manželství, předloží snoubenci matričnímu úřadu.
Prohlášení snoubenců, že spolu vstupují do manželství, musí být učiněno v přítomnosti matrikáře matričního úřadu, v jehož správním obvodu se manželství uzavírá. Požadavek na přítomnost matrikáře se považuje za splněný i tehdy, má-li oddávající odbornou způsobilost matrikáře podle § 9 odst. 1 zák. č. 301/2000 Sb.
Manželství se uzavírá v místě a čase určeném obcí pro konání slavnostních obřadů.
Matriční úřad může povolit na základě žádosti snoubenců uzavření manželství na jiném vhodném místě (např. kaple Sacré Coeur čp. 103, letohrádek Kinských čp. 98, zahrada Kinských, vila Bertramka čp. 169, Winternitzova vila čp. 2092) ve svém správním obvodu nebo mimo dobu stanovenou radou města.
Termíny uzavírání manželství ÚMČ Praha 5:
Oddává se od druhé poloviny ledna každý pátek, každý třetí a čtvrtý čtvrtek v měsíci a první sobotu v měsíci, která je vyhrazena pouze pro obřadní síň. O prázdninách (tj. červenec - srpen) se oddává po 14ti dnech, sobota není pevně stanovena.
Neoddává se o státních svátcích, nedělích a úředních dnech, tj. pondělí a středa. Na sňatek mimo obřadní síň nebo mimo stanovené termíny není právní nárok. Žádost je posuzována individuálně matričním úřadem. V případě, že matriční úřad vyhoví, vydá žadatelům "Povolení" (dle § 12 zák. č. 301/2000 Sb. o matrikách) uzavřít manželství mimo dobu stanovenou radou městské části nebo na jiném vhodné místě.
Byl-li uzavřen občanský sňatek, nemají následné náboženské obřady právní následky
CÍRKEVNÍ SŇATEK V ČR
Snoubenci projeví vůli, že spolu vstupují do manželství před orgánem oprávněné církve nebo náboženské společnosti (před jimi oprávněnou osobou) na místě určeném vnitřními předpisy oprávněné církve nebo náboženské společnosti.
Seznam registrovaných církví a náboženských společností v ČR:
1. Apoštolská církev v ČR
2. Bratrská jednota baptistů
3. Církev adventistů sedmého dne
4. Církev bratrská
5. Církev československá husitská
6. Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů
7. Církev řeckokatolická
8. Církev římskokatolická
9. Českobratrská církev evangelická
10. Evangelická církev augsburského vyznání v ČR
11. Evangelická církev metodistická
12. Federace židovských obcí v ČR
13. Jednota bratrská
14. Křesťanské sbory
15. Luterská evangelická církev a.v v ČR
16. Náboženská společnost českých unitářů
17. Náboženská společnost Svědkové Jehovovi
18. Novoapoštolská církev v ČR
19. Pravoslavná církev v českých zemích
20. Slezská církev evangelická augsburského vyznání
21. Starokatolická církev v ČR
Církevní sňatek může být uzavřen až poté, kdy snoubenci předloží oddávajícímu osvědčení o tom, že splnili všechny požadavky zákona pro uzavření platného manželství. Toto osvědčení vydá matriční úřad, v jehož obvodu bude manželství uzavřeno, na základě písemné žádosti snoubenců a po předložení dokladů k uzavření manželství. Osvědčení nesmí být ke dni uzavření manželství starší 6 měsíců. Žádost o vydání osvědčení ke sňatku je nutné vyřídit osobně na příslušném matričním úřadu. Žádají snoubenci nebo jimi pověřený zmocněnec (na základě plné moci s úředně ověřenými podpisy obou snoubenců).
Byl-li uzavřen církevní sňatek, nelze následně uzavřít občanský sňatek.
SŇATEK V PŘÍMÉM OHROŽENÍ ŽIVOTA
Je-li život snoubence přímo ohrožen, snoubenci projeví vůli, že spolu vstupují do manželství před starostou, místostarostou nebo pověřeným členem zastupitelstva obce, městské části hlavního města Prahy, městského obvodu nebo městské části územně členěného statutárního města nebo úředníkem zařazeným do obecního úřadu, a to na kterémkoli místě i bez přítomnosti matrikáře. To platí obdobně i pro církevní sňatek. Mimo území ČR může sňatečný obřad provést také velitel námořního plavidla plujícího pod státní vlajkou ČR nebo velitel letadla zapsaného v leteckém rejstříku v ČR, a je-li alespoň jeden ze snoubenců státním občanem ČR, rovněž velitel vojenské jednotky v zahraničí.
UZAVŘENÍ MANŽELSTVÍ ZMOCNĚNCEM
Jsou-li pro to důležité důvody, může krajský úřad, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno, na žádost snoubenců povolit, aby projev vůle jednoho ze snoubenců o vstupu do manželství za něj učinil zmocněnec.
Zmocněncem může být pouze zletilá fyzická osoba, jejíž svéprávnost není v této oblasti omezena. K žádosti o povolení uzavřít manželství zmocněncem přiloží snoubenci doklady, které jsou předkládány k uzavření manželství a písemnou plnou moc s úředně ověřeným podpisem. Náležitosti plné moci stanoví § 38 odst. 2 zák. č. 301/2000. Sb. o matrikách.
Přítomnost tlumočníka při sňatečném obřadu:
Pokud je snoubenec neslyšící, němý nebo nemluví nebo nerozumí česky, je nutná při prohlášení o uzavření manželství přítomnost tlumočníka. Účast tlumočníka zajišťuje jeden ze snoubenců na vlastní náklady, nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak. Bez přítomnosti tlumočníka nelze prohlášení o uzavření manželství v těchto případech učinit.
Manželství nemůže být uzavřeno:
- osobou, která již dříve uzavřela manželství nebo vstoupila do registrovaného partnerství nebo jiného obdobného svazku uzavřeného v zahraničí, a tento svazek stále trvá
- nezletilým, který není plně svéprávný
- osobou, jejíž svéprávnost byla v této oblasti omezena
- mezi předky a potomky, ani mezi sourozenci - totéž platí o osobách, jejichž příbuzenství vzniklo osvojením
- mezi poručníkem a poručencem, mezi dítětem a osobou, do jejíž péče bylo dítě svěřeno, nebo pěstounem a svěřeným dítětem
Manželství nevznikne, pokud alespoň u jedné z osob, které hodlaly uzavřít manželství, nebyly v projevu vůle o vstupu do manželství nebo ve sňatečném obřadu nebo v souvislosti s ním splněny takové náležitosti, na jejichž splnění je k tomu, aby manželství vzniklo, nutno bezvýhradně trvat. V případě církevního sňatku patří k těmto náležitostem i skutečnost uzavření sňatku před orgánem oprávněné církve. Neprovádí-li se sňatečný obřad v přímém ohrožení života, jsou těmito skutečnostmi i osvědčení matričního úřadu, že snoubenci splnili všechny požadavky zákona pro uzavření manželství, jakož že i mezi vydáním tohoto osvědčení a uzavřením sňatku uplynula doba nejvýše 6 měsíců.
Soud prohlásí manželství za neplatné, pokud:
- jeho uzavření bránila zákonná překážka
- byl projev manžela o vstupu do manželství učiněn pod nátlakem spočívajícím v užití násilí nebo vyhrožováním násilí nebo jehož projev vůle o vstupu do manželství byl učiněn v důsledku omylu o totožnosti snoubence nebo o povaze sňatečného právního jednání
- bylo uzavřeno osobou, která již dříve uzavřela manželství nebo vstoupila do registrovaného partnerství nebo jiného obdobného svazku uzavřeného v zahraničí, pokud tento svazek stále trvá
- bylo uzavřeno mezi předkem a potomkem, mezi sourozenci nebo mezi osobami, jejichž příbuzenství vzniklo osvojením.
VYSVĚDČENÍ O PRÁVNÍ ZPŮSOBILOSTI K UZAVŘENÍ MANŽELSTVÍ
Snoubenec, který je státním občanem ČR nebo snoubenec, který je osobou bez státního občanství s povoleným pobytem na území ČR podle zvláštních právních předpisů, předkládá při uzavření manželství na:
- území cizího státu
- zastupitelském úřadu ČR
- námořním plavidle nebo v letadle mimo území ČR
- místě, které nepatří pod pravomoc žádného státu,
vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, které se vydává na předepsaném tiskopise a platí 6 měsíců od jeho vydání.
Vysvědčení vydá na žádost občana nebo osoby bez státního občanství, resp. jejich zmocněnce:
- matriční úřad podle místa trvalého pobytu v ČR, nebo posledního trvalého pobytu v ČR před odchodem do ciziny,
- ÚMČ Praha 1, pokud trvalý pobyt v ČR nikdy neměl.
ÚMČ Praha 5 vydá Vysvědčení výše uvedeným osobám, pokud mají (měly) trvalý pobyt ve správním obvodu ÚMČ Prahy 5 a Slivence.
Doklady, které je nutné mít s sebou:
- občanský průkaz nebo cestovní pas nebo povolení k pobytu pro cizince
- rodný list
- výpis z evidence obyvatel o místu trvalého pobytu a osobním stavu (lze prokázat občanským průkazem)
- úřední doklad o bydlišti a osobním stavu, vydaný orgánem cizího státu, zdržuje-li se žadatel trvale v cizině (opatřený náležitými ověřeními a přeložený do českého jazyka)
- případně úmrtní list zemřelého manžela/partnera
- případně rozsudek o rozvodu s nabytím právní moci nebo rozhodnutí soudu o zrušení partnerství
- úřední doklad o správné podobě užívaného příjmení, není-li tato skutečnost patrná z předložených matričních dokladů.
Za vydání Vysvědčení se hradí správní poplatek ve výši 500 Kč v hotovosti.
Lhůta pro vyřízení činí 30 dnů od podání.
|
10. Jaké doklady a informace musíte mít s sebou: |
Jaké doklady je nutné mít s sebou
Snoubenci vyplní před uzavřením manželství dotazník k uzavření manželství, který předloží matričnímu úřadu, v jehož obvodu bude manželství uzavřeno. K dotazníku připojí:
1. Státní občan České republiky s trvalým bydlištěm v České republice:
a) doklad, kterým je možné prokázat totožnost (občanský průkaz, cestovní doklad)
b) rodný list
c) doklad o státním občanství (lze prokázat občanským průkazem nebo cestovním pasem)
d) výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu, případně o osobním stavu (lze prokázat občanským průkazem)
e) vdovec (vdova) předloží úmrtní list zemřelého manžela/partnera, rozvedení předloží pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství nebo pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství.
2. Státní občan České republiky s trvalým bydlištěm v cizině:
Doklady uvedené v odstavci 1 nebo jim odpovídající obdobné doklady, pokud jsou cizím státem vydávány. Doklady musí být vydány státem, na jehož území má snoubenec pobyt.
3. Cizinec:
a) doklad, kterým je možné prokázat totožnost
b) rodný list
c) doklad o státním občanství (lze prokázat cestovním pasem)
d) doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství, je-li cizím státem vydáván (tento doklad nesmí být k datu uzavření manželství starší 6 měsíců)
e) potvrzení o osobním stavu a pobytu, je-li cizím státem vydáváno
f) úmrtní list zemřelého manžela, jde-li o ovdovělého cizince (doklad není nutné předkládat, je-li tato skutečnost uvedena v dokladu o právní způsobilosti k uzavření manželství)
g) pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství, jde-li o rozvedeného cizince
h) pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, anebo úmrtní list zemřelého partnera, jde-li o cizince, který žil v partnerství
i) potvrzení vydané Policií ČR o oprávněnosti pobytu na území ČR, které nesmí být ke dni uzavření manželství starší 7 pracovních dnů (toto ustanovení se nevztahuje na občana Evropské unie a občana jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo jeho rodinné příslušníky - tj. na občana Islandu, Lichtenštejnska, Norska)
Případně další doklady:
- pravomocné rozhodnutí soudu o povolení uzavřít manželství - nezletilá osoba, která není plně svéprávná a dovršila věku 16 let
- povolení příslušného krajského úřadu k uzavření manželství zmocněncem
- rodné listy společných dětí snoubenců.
Uzavření církevního sňatku:
Pokud má být uzavřen církevní sňatek, je třeba předem požádat o vydání osvědčení o tom, že snoubenci splnili všechny požadavky zákona pro uzavření platného manželství. Bez tohoto "osvědčení" nelze církevní sňatek uzavřít (manželství by nevzniklo). Osvědčení vydává matriční úřad, v jehož správním obvodu bude manželství uzavřeno. Snoubenci předloží matričnímu úřadu stejné doklady jako osoby, které budou uzavírat občanský sňatek.
Osvědčení má platnost 6 měsíců od data vydání, za jeho vystavení se hradí správní poplatek 500 Kč v hotovosti.
Upozornění pro občany ČR, kteří mají v občanském průkazu uveden osobní stav, nebo u kterých dojde uzavřením manželství ke změně příjmení:
Při uzavření manželství je matriční úřad povinen oddělit občanům ČR vyznačenou část občanského průkazu. Občané ČR musí poté požádat o vydání nového občanského průkazu (do 15 dnů od převzetí oddacího listu).
|
12. Jaké jsou v této situaci správní poplatky a jak je máte uhradit: |
Za vystavení prvopisu oddacího listu se nehradí žádný správní poplatek.
Uzavření manželství mezi snoubenci, nemají-li trvalý pobyt na území České republiky: 5 000 Kč.
Uzavření manželství mezi snoubenci, z nichž pouze jeden má trvalý pobyt na území České republiky: 3 000 Kč
Přítomnost matrikáře u prohlášení snoubenců, že spolu vstupují do manželství, před starostou, místostarostou nebo pověřeným členem zastupitelstva obce, městské části hl. města Prahy, městského obvodu nebo městské části územně členěného statutárního města, které nejsou matričním úřadem, není-li ani jeden ze snoubenců přihlášen k trvalému pobytu ve správním obvodu této obce, městské části hlavního města Prahy, městského obvodu nebo městské části územně členěného statutárního města: 1 000 Kč
Vydání povolení uzavřít manželství mimo určené místo nebo dobu: 3 000 Kč (pokud se povoluje uzavření manželství mimo úředně určenou místnost a současně i mimo stanovenou dobu, poplatek se vybírá jen jednou). Od tohoto poplatku jsou osvobozeny osoby těžce zdravotně postižené.
Nově umožňuje ÚMČ Praha 5 snoubencům uzavřít sňatek v prostorách ÚMČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, (v zasedací místnosti úřadu) za správní poplatek 1.000,- Kč. Tento svatební obřad je vhodný pro snoubence, kteří chtějí uzavírat sňatek např. pouze za přítomnosti 2 svědků, bez hudebního doprovodu a květinové výzdoby.
Poplatky se platí před uzavřením manželství v hotovosti na oddělení matriky manželství ÚMČ Praha 5, po vystavení platebního předpisu matrikářkou.
|