Zažijte město jinak i v Praze 5

13/09/2024

Sousedské slavnosti „Zažít město jinak“ se letos uskuteční již podevatenácté. Tentokrát bude jejich hlavním dnem sobota 21. září a znovu se významně zapojí i Praha 5. Zásluhou spolku AutoMat a mnoha místních dobrovolných organizátorek a organizátorů se také zdejší ulice, dvorky, parky, proluky a náměstí opět promění v přátelský veřejný prostor, který si mohou všichni užít v netradičním pojetí.

Lokální akce letošního ročníku zastřešuje společné motto „Zpomal“, které přímo vybízí, abychom se zastavili, poklábosili se známými, poznali nové sousedy, občerstvili se a užili si zábavu. Děti zase můžou zjistit, jaké to je, když ulice patří jim, a nikoliv automobilům. To vše bude možné zažít i na osmi místech v Praze 5. Stavte se třeba na Arbesově náměstí za spolkem Smíchov žije, v Jinonicích v novém areálu Fakulty sociálních věd UK nebo v parku na Waltrovce. Všude objevíte dobré jídlo a pití a také zajímavý program. Slavnosti bude zasvěcena také ulice U Okrouhlíku a sousedskou pospolitost si můžete vychutnat i na Farkáně či v Hlubočepích u vstupu do Prokopského údolí. Spolek Jinonice vás zve do Karlštejnské ulice a obnovené kino Kavalírka k ochutnávce atmosféry místa, které slouží kultuře už téměř celé století.

„Velmi si vážím zdejších spolků a dobrovolníků, kteří se do akce Zažít město jinak tradičně zapojují. Pouliční festival sbližuje sousedy a inspiruje je k dočasnému sdílení veřejného prostoru. Cílem je také oživení ulic a náměstí, při němž se nekladou meze kreativitě a veřejný prostor se na chvíli stává živým organismem uprostřed velkoměsta,“ říká radní pro životní prostředí a veřejný prostor Prahy 5 Milan Vrkoč (SEN 21).

Akce Zažij město jinak přibližuje veřejný prostor lidem po celé republice již od roku 2006. „Stále se ukazuje, že zájem místních o jejich okolí, komunitní setkávání a bezpečný veřejný prostor pro všechny je dlouhodobý a vzrůstající. Sousedské slavnosti jsou tak praktickou ukázkou toho, jak kulturní a kreativní odvětví, která umožňují využívat kulturní kapitál, talent a kreativitu občanů, funguje v praxi,” dodává vedoucí projektu Barbora Hradečná.

Kompletní pražský program slavností najdete na webu Zažít město jinak.