Výstava v Portheimce představí tvorbu žáků Michaela Rittsteina

16/05/2024

Ve smíchovské Galerii Portheimka, která patří městské části Praha 5, pokračuje letošní výstavní sezóna. Od pátku 17. května tu mohou zájemci navštívit úvodní přehlídku z cyklu „Pedagog a jeho žáci“. V jejím rámci se představí tvorba malířského ateliéru Michaela Rittsteina a Romana Franty na pražské Akademii výtvarných umění. Zastoupena jsou díla téměř šesti desítek absolventů z let 2001–2018. Výstava, kterou připravila společnost The Chemistry Gallery, potrvá až do poloviny července.

Zmíněný cyklus bude v Portheimce postupně mapovat současné vizuální umění skrz gravitaci výrazných postav vedoucích ateliérů na akademii, kteří v nedávné době ukončili svoji dlouholetou pedagogickou činnost. První volba padla na proslulého představitele expresivní figurální malby Michaela Rittsteina. Ten je také jedním ze tří kurátorů výstavy, společně se svým někdejším asistentem Romanem Frantou a s Petrem Pokorným. Expozici sestavovali z prací, které si žáci ateliéru sami zvolili. „Tvorbu a výstavy absolventů sledujeme, a tak nám přišlo nejlogičtější postavit škálu různorodosti na tematických a formálních celcích, abychom se vyhnuli nepřehledné salonní skrumáži. Návštěvníci zde mají pozorovat rozmanitost stylů, témata a formy obrazů, kontexty i samotné uvažování o malbě,“ popsal koncept výstavy Roman Franta.

Podle uměleckého ředitele The Chemistry Gallery Petra Hájka výstava názorně dokládá mnohovrstevnatý dialog mezi učitelem a jeho žáky: „Vždy jsem přemýšlel o tom, jak se styl vedoucího ateliéru promítá do stylu jednotlivých absolventů. Někde je ten vliv patrný více, někde méně, někde vůbec. Domnívám se, že společnými jmenovateli celého ateliéru jsou výživná malba, živá barevnost a přirozená radost z malování.“

Za Prahu 5 převzal nad výstavou záštitu radní pro kulturu Štěpán Rattay. „Nová, rozsáhlá výstava pomůže zájemcům o výtvarné umění zase o trochu lépe se zorientovat na současné domácí scéně. Dílo Michaela Rittsteina je všeobecně známé a oceňované, ale nyní se naplno prosazují i jeho žáci z akademie, třicátníci a čtyřicátníci, kteří se ocitají ve fázi rozmachu svých tvůrčích sil. Těší mě, že jejich záběr můžeme představit právě u nás v prostorách Portheimky. Ze zdejší galerie se postupně stává živé umělecké centrum, které si nachází stále více příznivců, a to i mimo Prahu 5,“ pochvaluje si radní Rattay činnost galerie v letošním roce.

V rámci výstavy se uskuteční také workshopy pod vedením Kateřiny Weinhartové, a to pro děti (8. června) i pro seniory (17. června). Bližší informace najdete na stránkách www.portheimka.cz.