Vyjádření vedení MČ Praha 5 k tvrzení zástupců společnosti YIT Stavo s.r.o.

20/06/2024

Vyjádření vedení MČ Praha 5 k nepravdivému tvrzení zástupců společnosti YIT Stavo s.r.o. ohledně podání správní žaloby proti změně územního rozhodnutí projektu Tellus

Vedení MČ Praha 5 se rozhodlo reagovat na vyjádření zástupců společnosti YIT Stavo s.r.o., ve kterém obviňují zástupce MČ Praha 5 z porušování Smlouvy o spolupráci, z příliš velkých nároků na vznik občanské vybavenosti a zároveň kritizují podání správní žaloby, která dle YIT zdržuje záměr výstavby nové mateřské školy v ulici Naskové (viz níže příloha ke stažení).

Městská část Praha 5 nemá a ani nikdy v minulosti neměla uzavřenou Smlouvu o spolupráci se společností YIT Stavo s.r.o. Případná smlouva o spolupráci by investora zavazovala poskytnout Městské části Praha 5 finanční příspěvek na veřejnou infrastrukturu, případně vybudovat novou občanskou vybavenost. Společnost YIT Stavo s.r.o. je v současnosti jedním z mála investorů, kteří takovouto smlouvu neuzavřeli a příspěvek tak neposkytli. Městská část se v minulosti s investorem dohodla pouze na společné koordinaci postupů při realizaci projektu na místě současného areálu Tellus a výstavbě mateřské školy v ulici Naskové.

Proti změně územního rozhodnutí, která má umožnit developerovi výstavbu dalších bytových domů na úkor administrativně obchodních objektů, podali již v minulosti občané i městská část námitky a odvolání. Teprve až v loňském roce za současného vedení MČ Prahy 5 se předmětná změna územního rozhodnutí začala standardně a transparentně projednávat ve výboru územního rozvoje Prahy 5. V únoru 2023 byl ze strany městské části vznesen požadavek na rozšíření ploch pro občanskou vybavenost. Developer (YIT) na výzvy městské části nereagoval a s konkrétním řešením přišel až po podání správní žaloby letos v květnu. V případě vzniku smluvního závazku, který zohlední požadavky na rozšíření prostor pro občanskou infrastrukturu, je vedení MČ Praha 5 připraveno správní žalobu stáhnout.

Projekt mateřské školy v ulici Naskové je v současnosti bohužel blokován nečinností architekta, který je i přes opakované výzvy ze strany MČ Praha 5 několik měsíců v prodlení s dodáním projektové dokumentace. Aktuální situace směřuje pravděpodobně k rozvázání smluvního vztahu s architektem a vymáhání sankcí za neplnění závazků. Situace s kapacitami mateřských škol v Košířích je kritická, a proto městská část připravuje alternativní řešení navýšení kapacit mateřských škol v lokalitě vybudováním dvoutřídního pavilonu MŠ v ulici Beníškové. O tomto řešení jsme Vás již informovali zde.

Kontaktní osoba:

Ing. arch. Radek Janoušek

místostarosta MČ Praha 5

radek.janousek@praha5.cz

+420 775 654 397

Vyjádření YIT (Aktuální informace o výstavbě v areálu Tellus ze dne 30. 5. 2024) – viz příloha:

Přílohy ke stažení