Trable v bydlení? Pomoc je na blízku!

09/07/2024

Kolem pětadvaceti případů řeší každý týden kontaktní místo pro bydlení, které působí přímo na radnici Prahy 5 ve Štefánikově ulici 13, 15. Pracoviště rovněž naviguje občany ke konkrétní pomoci, kterou zajišťují další instituce.

„Primárně se věnujeme podpoře bydlení, ale v mnoha případech také směřujeme občany k dalším úřadům a institucím, které jsou příslušné k řešení jejich situace,“ vysvětluje navigátor kontaktního místa pro bydlení Libor Černý. Ten společně s kolegyní Dagmar Mahouškovou oceňuje přístup Prahy 5, která tomuto projektu hlavního města poskytla bezbariérové zázemí v přízemí radničního objektu.

Co lidé přicházejí nejčastěji řešit? „Mnoho klientů se na nás obrací s žádostí o pomoc při podání žádosti o městský byt, při výpovědi z nájmu, kontrole nájemní smlouvy, ale také při obtížích v mezilidských vztazích, dluzích na nájmu, a kvůli právním poradenství,“ říká Černý a doplňuje: „Mezi další typické záležitosti patří situace, kdy domácnost přestává stíhat placení nájemného.“ Právě v případě, že finance již nestačí na placení nájmu, je však pomoc velmi jednoduchá: stačí překonat stud a požádat o příslušný příspěvek na bydlení. Tento příspěvek kontaktní místo pro bydlení samozřejmě nemůže vyplácet ani zprostředkovávat, nicméně rychlou navigací ke správným institucím napomůže problém efektivně vyřešit.

Navigace z kontaktního místa přitom často směřuje nejen k bytovému odboru, ale i k oblasti sociální problematiky. Rovněž zde Černý chválí: „Spolupráce s jinými odbory je velmi dobrá a vůči občanům vstřícná.“

Kontaktní místo pro bydlení v Praze 5 působí od poloviny října roku 2023. Jde o časově ohraničený projekt, který má skončit ke konci roku 2025. Rady a pomoc občanům pracovníci kontaktního místa pro bydlení poskytují samozřejmě zdarma. „Jsme připraveni poradit a správně navigovat v celé široké škále problémů spojených s bydlením. Pokud potřebujete pomoct, stačí se jen objednat,“ dodává Černý.

Do boxu:

Mgr. Libor Černý: +420 770 321 811; libor.cerny@praha.eu – navigátor KMB

Bc. Dagmar Mahoušková: +420 778 767 983; dagmar.mahouskova@praha.eu – poradce pro nájemníky

Štefánikova 13, 15, Praha 5

Návštěvní hodiny pro veřejnost: pondělí a středa 8.00–17.00, ostatní dny po telefonické domluvě