Tisková zpráva – Zasedání Bezpečnostní rady MČ Praha 5 k šíření koronaviru COVID 2019
28/02/2020V pátek 28. února 2020 se uskutečnilo zasedání členů Bezpečnostní rady Městské části Praha 5 za přítomnosti zástupců Fakultní nemocnice Motol a Hygienické stanice hl. m. Prahy (HSHMP), aby se ověřila připravenost MČ Praha 5 na možné rozšíření nákazy koronavirem COVID 2019.
Bezpečnostní rada MČ Praha 5 vyhodnotila a analyzovala aktuální situaci, vyslechla všechny své členy a konstatuje, že MČ Praha 5 je připravena na potenciální výskyt adekvátně reagovat.
Z důvodu předběžné opatrnosti a ochrany před potenciálním rozšířením nemoci vydala Bezpečnostní rada MČ Praha 5 následující doporučení:
- Jak se chránit?
Důležité je postupovat jako při klasickém respiračním onemocnění (např. chřipce):
- vyhnout se blízkému kontaktu s osobou, která má zjevné příznaky respiračního onemocnění,
- dodržovat základní hygienická pravidla, zejména mytí rukou,
- používat dezinfekci na bázi alkoholu, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí,
- dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat nejlépe jednorázové kapesníky a zakrývat si ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál) a dále použité kapesníky vkládat do igelitového sáčku.
- S kým se lze poradit?
Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, ať už jste občan či zdravotník, jsou vám k dispozici infolinky Státního zdravotního ústavu, které mají čísla:
724 810 106 |
725 191 367. |
V neděli 1. března 2020 HSHMP posílila zřízenou infolinku posiluje o nové telefonní číslo. Informace poskytuje na číslech:
773 782 856 |
773 782 850. |
Infolinky jsou primárně určeny občanům hlavního města Prahy, kteří se vrací ze zimních prázdninových pobytů v Itálii.
- Co dělat, pokud pociťujete příznaky onemocnění?
Zůstat doma a být v klidovém režimu, omezit kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, případně Zdravotnickou záchrannou službu (linka 155).
Rozhodně neplatí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí koronaviru! Každý případ infekce virem COVID 2019 musí splňovat dvě podmínky:
- pobývat v místě ohniska nákazy
- a pociťovat příznaky počínajícího respiračního onemocnění (horečka nad 38º C, dýchací obtíže).
- Co dělat po příjezdu z oblastí zasažených koronavirem?
Na základě doporučení Ústřední epidemiologické komise není nutné na místě testovat či uzavírat do domácí karantény všechny osoby, které se vrátí z postižených oblastí. Cestovatelé, kteří pobývali v období od poloviny ledna 2020 v místech zasažených koronavirem, by ale v následujících 14 dnech měli sledovat svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38ºC, dýchací obtíže). V případě výskytu výše uvedených příznaků respiračního onemocnění je doporučeno zůstat doma, omezit kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktovat svého lékaře (popřípadě Zdravotnickou záchrannou službu), který bude organizovat další poskytování zdravotní péče ve spolupráci s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy.
- Kde hledat aktuální informace?
Aktuální informace ke koronaviru naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR:
Aktuální situaci počtu onemocnění COVID-19 podle ECDC najdete zde.