Téměř na polovinu se sníží počet míst, na kterých lze provozovat loterie a automaty

07/11/2012

Dne 6. listopadu 2012 zasedala Rada MČ Prahy 5. Radní se rozhodli upravit podmínky provozovatelům různých výherních hracích přístrojů a automatů. Navrženou úpravou obecně závazné vyhlášky se v naší městské části sníží počet míst, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry z 85 na 37 míst. Důvodem je snaha minimalizovat negativní jevy spojené s provozováním hazardních her.

Jak dodává radní Marek Kukrle: „Představou je, že z barů a restaurací výherní automaty postupně zmizí.“

Rada MČ Praha 5 zároveň zřídila pracovní komisi, která pro provoz hazardních her vytvoří nové podmínky. V každé provozovně budou např. zavedena opatření, která zamezí vstupu osobám mladším 18 let. Z ulic musí také zmizet světelné reklamy upozorňující na provozované hry. Výlohy, okna a vstupy se zabezpečí proti nahlížení do vnitřku provozoven a v nich pak musí být nainstalován kamerový systém, který bude trvale snímat vchod. To jsou pouze některá z mnoha opatření.

V rámci dnešního jednání rady byli její členové rovněž seznámeni s výsledky auditu bytových prostor, který pro Prahu 5 realizovala firma Securitas ČR s.r.o.  V letošním roce se uskutečnila kontrola u celkem 1712 bytových jednotek v domech svěřených MČ Praha 5. Ze závěru auditu vyplývá, že u 19,38 % bytů bylo zjištěno porušení nájemní smlouvy, na což musí MČ Praha 5 jako pronajímatel reagovat. Mezi hrubé porušení nájemního vztahu patří např. pronajímání bytu třetí osobě a neoprávněné užívání bytu.

Rada MČ Praha 5 dnes mimo jiné také schválila konání výstavy s názvem „Josef Lada – malíř a spisovatel“ v Galerii Portheimka. Výstava se uskuteční v termínu od 4. 12. 2012 do 4. 1. 2013. Podle radního Michala Šestáka si návštěvníci budou moci prohlédnout tvorbu Josefa Lady zachycující českou krajinu, zimu, dětské hry, zemědělský rok, lidové zvyky, svátky či bájné postavy.

“ Na výstavě budou k vidění i Ladovy ilustrace do knih pro děti i dospělé i jeho svérázný kreslený humor. Představena bude i méně známá umělcova raná tvorba,“ doplňuje radní Michal Šesták.

Městská část Praha 5 rovněž vyhlásila soutěž o pronájem 9 bytů v domech, které jsou schváleny k privatizaci. Zvítězí zájemce, který nabídne nejvyšší první nájemné. Záměr a pravidla na pronájem jsou zveřejněny na webu Prahy 5 do 5.12.2012.