Školní budovy na Praze 5 se dočkaly stavebních úprav

01/10/2024

Přes prázdniny a začátkem školního roku proběhly stavební opravy a údržba škol a školek, které zřizuje městská část Praha 5. V rámci některých objektů byly zahájeny i nové investiční akce, jež někde stále probíhají. Celková cena za opravy a investice se vyšplhala až na 160 mil. korun.

V MŠ Podbělohorská byla opravena venkovní terasa, která se před rekonstrukcí nacházela v havarijním stavu. To mělo za následek zatékání srážkové vody do vnitřních prostor školky a vznik plísní. Příslušné revitalizační práce tento problém vyřešily, a navíc přibyl nový venkovní prostor pro pobyt a herní aktivity dětí.

Stavební práce v ZŠ Weberova se týkaly opravy podlah, obkladů a vybavení velké tělocvičny. Právě tělocvična prokoukla k nepoznání – nyní zde lze díky úpravám provozovat širokou škálu kolektivních sportů.

V ZŠ Radlická došlo ke změně dispozic – byly vytvořeny nové prostory pro pedagogický personál, přičemž v původních prostorech vznikla nová třída. Kromě toho proběhly další drobné stavební úpravy. Tyto práce znamenaly celkové navýšení kapacity zhruba o 40 žáků. V detašovaném objektu MŠ Nad Laurovou musela proběhnout havarijní sanace vysoké vlhkosti a plísně na stěně herny a ve výtahové šachtě gastro výtahu. Všechny tyto problémy, které byly neslučitelné s provozem mateřinky, vzaly o letních prázdninách za své a děti se tak na začátku nového školního roku mohly vrátit do bezvadně zrekonstruovaných prostor.

V ZŠ a MŠ Barrandov I na Chaplinově náměstí probíhá celková rekonstrukce kuchyně včetně zázemí. Cílem bylo navýšení kapacity a energetická optimalizace. Díky novému technologickému vybavení se kapacita školní kuchyně po dokončení projektu během října zvýší na 1 700 jídel denně.

V ZŠ Grafická probíhá oprava uliční fasády a výměna oken. Původní dřevěná špaletová okna, na nichž se výrazně podepsal čas, budou nahrazena replikami. Neuspokojivý je rovněž stav fasády; její část musela v minulosti dokonce zajistit ochranná síť. Po dokončení rekonstrukce a výměně oken – do poloviny letošního listopadu – bude výrazně zlepšena tepelná izolace a fasáda dostane novou tvář.

K navýšení kapacity o 56 míst dojde v MŠ Nad Palatou, konkrétně v odloučeném pracovišti Pod Lipkami. Umožní to přístavba dvoupodlažního pavilonu pro dvě třídy k jednopodlažní hospodářské části na západní straně stávajícího objektu. Realizace má být dokončena v květnu příštího roku.