S příchodem školního roku se mění pravidla pro nošení roušek
26/08/2020Ministerstvo zdravotnictví ČR s účinností od 1. září upravuje pravidla pro nošení roušek v rámci prevence před nákazou nemoci Covid-19. Ochrana dýchacích cest bude nově povinná na úřadech, tedy v prostorách určených pro styk s veřejností v době úředních hodin. Dále pak volebních místnostech a na akcích s účastí nad 100 osob pořádaných ve vnitřních prostorách.
Znovu se zavádí povinnost nosit roušky v zařízení zdravotních a sociálních služeb (nemocnice, ambulance, polikliniky, domovy pro seniory, stacionáře, lékárny a další zařízení). V případě hl. m. Prahy zůstává v platnosti povinnost chránit sebe a okolí v prostředcích městské hromadné dopravy. V celé republice se pak obnovuje povinnost roušek v prostředcích meziměstské a turistické dopravy a při využívání služeb taxi.
Z výše zmíněných pravidel jsou dle nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR osvobozeny děti do dvou let věku, lidé s poruchou autistického spektra a osoby s poruchou kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu. Povinnost chránit se rouškami dále neplatí pro pacienty hospitalizované ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče.
Nařízení ministerstva se dále nevztahuje na zdravotnický personál v případě, že provádí úkony nezbytné poskytování zdravotních služeb, a to na dobu nezbytně nutnou.
Osvobozeni od nošení ochrany dýchacích cest jsou také řidiči autobusů, a to za podmínky, že při výkonu své práce nejsou v přímém kontaktu s cestujícími. Stejně tak nařízení umožní odnětí ochrany úst na dobu nezbytně nutnou pro požití nápojů a potravin v době přepravy prostředky veřejné dopravy.
Pravidla se též nevztahují na účastníky soudních přelíčení, v případě, že soud v místě a době konání soudního řízení nerozhodne jinak.
Nařízení se rovněž nevztahuje na snoubence v průběhu svatebního obřadu a další osoby tomuto obřadu přítomné a osoby činící prohlášení o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství, a další osoby tomuto prohlášení přítomné, osoby po dobu nezbytně nutnou pro pořízení jejich portrétní fotografie, popř. fotografie novomanželů, včetně společné fotografie s členy domácnosti a dalšími blízkými osobami.
V neposlední řadě se nařízení netýkají osob, kteří pohybují či pobývají prostorech lázeňských a léčebných bazénů.
Ministerstvo zdravotnictví ČR rovněž rozhodl s účinností od 24. srpna, že zkracuje dobu trvání povinné karantény u osob s pozitivním testem na Covid-19 bez zásadních příznaků. Ze současných 14 dnů bude nyní karanténa u výše zmíněné skupiny obyvatel trvat jen dnů deset.
U pozitivně testovaných osob, které mají příznaky onemocnění Covid-19 se doba izolace upravuje tak, že minimálně 3 dny nesmí mít příznaky onemocnění, než bude izolace ukončena, a zároveň izolace nesmí být kratší než 10 dnů. Začátek doby izolace se počítá ode dne odběru laboratorního vzorku. Izolace se ukončuje po uplynutí stanovené doby bez PCR testu, s výjimkou osob pracujících ve zdravotních a sociálních službách, kde je vyžadováno ukončení PCR testem. PCR test u těchto pracovníků se provede 10. den izolace, v případě pozitivního výsledku se zopakuje za dalších 5 dní.
Všem osobám, které byly na základě epidemiologického šetření určeny jako osoby v úzkém kontaktu s nakaženým, se nařizuje karanténní opatření v minimální délce 10 dnů. Doba karanténních opatření se počítá ode dne posledního kontaktu. Nařizuje se provést jeden PCR test mezi 1. a 5. dnem a druhý PCR test 10. den. V případě pozitivního testu se osoba izoluje. V případě negativního testu a absenci klinických příznaků lze karanténní opatření ukončit.
V případě, že osoby jsou dlouhodobě PCR pozitivní a bez příznaků onemocnění COVID-19, a potřebují z podložených důvodů osvědčit bezinfekčnost, provede se některé z alternativních laboratorních metod.
Jednotlivá mimořádná opatření, platná od 1. 9. 2020, jsou k dispozici zde.
Plné znění TZ naleznete zde či v příloze.