Reminiscenční obýváček pro seniory z Prahy 5

17/10/2017

Vzpomínky jsou jediné bohatství, o které vás nikdo nepřipraví. Pojďme se na chvíli přenést a usadit jen tak pomyslně v reminiscenčním obýváčku, který pro své seniory z Prahy 5 vytvořilo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 p.o. v Domě s pečovatelskou službou v ulici Zubatého 10.

Jak uvádí radní JUDr. Petr Lachnit „Reminiscenční terapie vznikla v 80. letech ve Velké Británii a byla využívána k vyvolání vzpomínek u klientů, kteří měli problém s dlouhodobou pamětí. My jsme si také dovolili pro seniory vytvořit zázemí pro vzpomínkovou terapii. Podle mnohých výzkumů je reminiscenční terapie účinná zejména u seniorů, vede k jejich začlenění do společnosti, pomáhá jim vyrovnávat se s minulostí, podporuje posilování jejich vztahu s rodinou, přáteli a v neposlední řadě i se zaměstnanci Domu s pečovatelskou službou.“

Náš dům je původně historický palác, který v současné době dostal novou fasádu a zároveň skrývá uvnitř krásná zákoutí, která nás inspirovala k vybudování tohoto vzpomínkového prostředí. Použili jsme uzavřený vchodový prostor, kde lidé byli zvyklí zastavit se posedět na lavičkách a jen tak si povídat. Toto místo nás oslovilo svým neobvyklým vchodovým klenutím, ozdobeným nádhernými štukovými prvky a atriovým dvorem, kde je malebný pohled na rozkvetlou zahrádku. Na dominantním stromu v atriu jsou rozvěšeny solární lampiony a celá tato harmonie je určena k užívání obyvatelům domu. A zde se zrodila myšlenka, kterou jsme v krátké době společně se seniory, kteří nás inspirovali a podpořili svými nápady a kreativitou, zrealizovali.

Dnes tu vévodí dobový nábytek z ořechového dřeva tzv. artdeco styl, který byl ručně zhotoven pro dřívější majitele na zakázku. Spadá do konce padesátých let a v té době musel svým obyvatelům dělat velkou radost. A dnes? Slouží dál a to díky myšlence, která se právě zde ujala. Posezení v obýváčku mnohým z nás pomůže prostřednictvím příjemných vzpomínek vrátit se do minulosti, znovu prožívat životní okamžiky, vcítit se do druhého, zbavit se pocitu úzkosti, zvýšit si sebedůvěru a hlavně nahodit zpět životní motor.

Máte-li čas a chuť, přijďte se podívat. A my všichni se budeme scházet co nejčastěji, aby nikdo z nás nebyl sám!