Radnici Prahy 5 došla trpělivost – nesouhlasí se současným systémem pronájmu ploch a umisťováním prodejních stánků na Andělu
12/01/2016Radnice Prahy 5 je silně nespokojená s aktuální podobou pěší zóny na Andělu, respektive s formou pronajímání tržních míst a umisťováním prodejních stánků. Nesouhlasí s postupem Magistrátu HMP a TSK při pronájmu částí komunikace – a to jak kvůli způsobu povolování provozu stánků, tak jejich samotnému umisťování, neboť v lokalitě jsou nevhodné. Zároveň městská část nesouhlasí s pronájmem ploch z finančního hlediska.
Radnice Prahy 5 chce změnit podobu pěší zóny na Andělu. Jako zásadní problém vnímá nekoordinované umisťování tržních stánků, které podléhají souhlasu Magistrátu HMP nebo TSK.
„Současná situace je neudržitelná. Není možné, aby se zde náhodně objevovaly stánky, které doslova zamořují veřejný prostor, a o jejichž umístění se navíc dozvíme až po jejich instalaci,“ zlobí se starosta Radek Klíma.
Pěší zóna na Andělu je jedním z komerčně nejvýhodnějších míst v Praze. Denně tudy projdou desítky tisíc lidí.
„I to je důvod, proč jsme do nedávno schválené novely tržního řádu chtěli zařadit podmínku, že umístění prodejních stánků na Andělu bude podmíněno souhlasem rady městské části. Bohužel, rada hlavního města náš požadavek nezahrnula,“ říká zástupce starosty Jan Smetana.
Pátá městská část poukazuje také na finanční otázku pronájmu ploch.
„Jestliže TSK na Andělu pronajímá plochy za dvanáct korun na metr čtvereční a pak přijde někdo, kdo, podle našich ověřených informací, nabídne a zaplatí až tisíc korun na metr čtvereční, je něco špatně,“ pozastavuje se nad systémem místostarosta Smetana. Příkladem je jak prodejní stánek firmy Zyos s. r. o. s pizzou a kebabem, tak na Andělu provozované trhy.
Tržní místa na Andělu jsou umístěna na komunikaci ve vlastnictví hlavního města a ve správě TSK.
„Městská část již dlouho usiluje o svěření příslušné části pozemku, abychom s ní mohli nakládat
s ohledem na potřeby Prahy 5,“ dodává starosta.
Aktuálně problematická místa pěší zóny na Andělu
- Stánek „PIZZA – KEBAB“ – prodejní stánek fy Zyos s.r.o.
Umístěn v rámci akce Pomoc dětem a veteránům, pořádané Zyos s.r.o. Nad akcí převzal záštitu radní hl. m. Prahy Libor Hadrava. Stánek byl odstraněn nedávno po nesouhlasné reakci MČ Praha 5. „Je špatně, pokud se dobročinnou akcí a jí danou záštitou překryje obyčejný kšeft,“ říká místostarosta Smetana.
- dle nájemní smlouvy s HMP ze dne 22. 12. 2015 nájem od 28. 12. 2015 – 28. 1. 2016 (neprošlo přes TSK)
- stánek umístěn bez povolení odboru dopravy ÚMČ Praha 5
- žádost o povolení záboru na odbor dopravy ÚMČ Prahy 5 dne 4. 1. 2016 (dočasná stavba), denně od 5. 1. 2016 – 29. 1. 2016, 15 m2 (5 x 3 m)
- nedávno odstraněn
- nájemné 12 Kč / m2
- Mobilní kancelář
I. etapa
Provoz mobilní kanceláře, která sloužila mj. jako pobočka Úřadu MČ Praha 5, byl rozhodnutím Rady MČ Praha 5 ze dne 14. 12. 2015 k 31. 12. 2015 ukončen.
II. etapa
Mobilní kancelář pojišťovny, v provozu. TSK k 29. 12. 2015 vypsala záměr pronajmout plochu pod mobilní kanceláří na celý rok 2016 nájemci Marlyle, s. r. o. Podávání písemných námitek proti záměru do 12. 1. 2016. Městská část zaslala TSK námitku proti záměru 6. 1. 2016.
- Trh
Radnice chystá úpravu podmínek trhu. Trhy zde provozuje společnost Lucky Service. Podle smlouvy
z roku 2013, uzavřené ještě za bývalého vedení, platí městská část společnosti 65 000 korun ročně.
“Trh je na jednoznačně komerčním místě a není proto jediný důvod ho dotovat. Městská část, potažmo město, by naopak finance měla získávat. Vedeme proto jednání o změně této nesmyslné smlouvy,” říká starosta Prahy 5 Radek Klíma a dodává: “Ve smlouvě se nejedná o nájem, ale o finanční podporu trhu, pozemek totiž patří městu Praze. Městská část již dlouho usiluje o jeho svěření, abychom s ním mohli nakládat s ohledem na potřeby Prahy 5.”
Rovněž samotný nájem je podle městské části nedostatečný.
„Jednoznačně by zde TSK měla zajistit soutěž na nejvyšší nájemné. Nájem dvanáct korun na metr čtvereční a den je na tomto místě neadekvátní,“ doplňuje Jan Smetana.
V současné době je na trhu 45 až 75 prodejních míst.
“Jakmile je využita maximální kapacita, je pro chodce problém procházet, zejména starší a hůře pohybliví lidé zde mají problém. Chceme proto počet stánků omezit. Nejde nám o úplné zavření trhu. Lidé jsou na něj zvyklí, a pokud se jeho kapacita sníží, bude dobře sloužit,” popisuje starosta další problém trhu.
Velké množství stánků navíc do lokality přitahuje i drobnou kriminalitu. Lidé si stěžují zejména na kapesní zloděje, narkomany i lidi bez domova.
“Zmenšení trhu by přispělo i ke zlepšení bezpečnostní situace,” doplňuje starosta.