Radnice uspořádala další setkání k řešení bezpečnostní situace
19/11/2024V pondělí 18. listopadu se na radnici MČ Praha 5 uskutečnilo Fórum o bezpečnosti v Praze (5). Jednalo se již o druhý ročník setkání k tématu bezpečnosti a neutěšené situaci v Praze 5. Setkání se kromě vedení radnice zúčastnili také zástupci Magistrátu hl. m. Prahy, poskytovatelů sociálních služeb, Městské policie Praha a Policie ČR.
Znovu po roce mohli obyvatelé a obyvatelky Prahy 5 diskutovat o bezpečnostní situaci a jejich pocitu bezpečí v místě jejich bydliště. Na úvod setkání vystoupila starostka městské části Praha 5 Radka Šimková. Zrekapitulovala jednotlivé kroky, které radnice od minulého setkání podnikla a nadnesla další možná opatření, která by mohla do budoucna přispět ke zlepšení bezpečnostní situace a zvýšení míry pocitu bezpečí obyvatel a obyvatelek Prahy 5.
Jedno z dílčích řešení, které radnice zajistila, je služba tzv. preventistů. Tuto službu vykonávají pracovníci a pracovnice ze sociálního podniku Pragulic, kteří se pohybují v problémových lokalitách, zajišťují sběr infekčního materiálu a rovněž dbají na osvětu mezi osobami, které jsou ohrožené různými sociálně-patologickými jevy.
„Tato služba se nám osvědčila, získáváme na ni pozitivní ohlas i od veřejnosti, takže uvažujeme o tom, že bychom ji do budoucna rozšířili,“ komentuje místostarostka Monika Shaw Salajová, která má ve své kompetenci mimo jiné sociální oblast.
„V poslední době projednáváme možnost omezujícího opatření v rámci přestupkového řízení. Pokud se nám to podaří správně nastavit, tak bychom ho do budoucna mohli využívat k omezení pohybu u osob, které opakovaně páchají přestupky, podobně jako je to využíváno v případech fotbalového chuligánství.“ komentovala starostka MČ Praha 5 Radka Šimková.
Vedení radnice se dlouhodobě snaží tlačit na Magistrát hl. m. Prahy, aby rozšířil síť kontaktních center pro uživatele návykových látek. V současné době jsou na území celé Prahy pouze dvě kontaktní centra, a právě jedno z nich – Sananim – se nachází v městské části Praha 5. Denně toto kontaktní centrum obslouží více než 150 klientů a pouze 11 % z nich má trvalé bydliště na Praze 5, což je podle přítomného zástupce tohoto centra Amrita Sena dlouhodobě neúnosné.
Ke zlepšení by podle radnice mohlo přispět navýšení kapacit městské policie v obvodu Prahy 5 nebo revitalizace veřejných prostranství. „Například prostranství kolem Anděla umožňuje snadný a anonymní pohyb, který vyhovuje především uživatelům a distributorům drog. Proto jedním z kroků, který se budeme snažit prosadit na hlavním městě je úprava tohoto veřejného prostranství,“ zmínila starostka Šimková.
Většinu navrhovaných řešení však nemůže zrealizovat sama městská část, neboť příslušné kompetence spadají pod hlavní město Praha. Političtí zástupci hlavního města Praha, kteří mají řešení této problematiky ve svých gescích a rozhodují o jednotlivých krocích, však na setkání nedorazili a vyslali místo sebe protidrogového koordinátora, tedy úředníka.
Setkání se zároveň zúčastnili zástupci neziskových organizací Pragulic, Armády spásy, Naděje a již zmíněný zástupce kontaktního centra Sananim. Ti spolu se zástupci Městské policie hl. m. Prahy a Policie ČR odpovídali na dotazy veřejnosti.
„Kromě běžného výkonu, který je nasazen v každé městské části, tak právě na Andělu a v jeho širším okolí působíme ve zvýšené míře. Operuje zde i kriminální služba, konkrétně policisté z oddělení pouliční kriminality, kteří se primárně zaměřují na potírání prodeje, distribuce a držení většího množství drog. Za posledních deset měsíců se jim podařilo vyhledat a zadržet téměř 50 pachatelů trestné činnosti v oblasti prodeje drog a držení většího množství drog,“ informoval veřejnost plk. Erich Skupien, zástupce ředitele pro vnější službu OŘ Policie Praha II.
Skupien zároveň zmínil, že má policie pozitivní zkušenost v případech, kdy došlo k revitalizaci veřejného prostranství a uvedl konkrétní případy hlavního nádraží na Praze 2, kdy se po jeho úpravách snížil počet přestupků a páchání trestné činnosti, podobně jako v lokalitě Anděla během vánočních trhů.
Zástupci zúčastněných neziskových organizací Naděje a Armáda spásy uvedli, že v problematice bezdomovectví a závislostí na návykových látkách leží největší zodpovědnost na bedrech státu. Ten by především prostřednictvím Ministerstva sociálních věcí a Ministerstva zdravotnictví měl hledat moderní systémová řešení v prevenci a péči o potřebné, jejichž součástí by bylo i posílení pravomocí samospráv. S tím souvisí i otázka zajištění dostupného bydlení.
Pořádat podobná setkání a diskutovat o tématu bezpečnosti má v plánu současné vedení radnice i do budoucna. Minulé setkání proběhlo v prosinci loňského roku a záznam z letošního setkání je dostupný na Youtube kanále MČ Praha 5.
Prezentace MČ Praha 5: