Radnice si pietním aktem připomíná Pražské povstání
05/05/2023Před 78 lety vypuklo Pražské povstání a následně také skončila 2. světová válka. Tuto událost si dnes připomněl starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik společně s místostarostkou Monikou Shaw Salajovou, místostarostou Milanem Krylem, radními i zastupiteli, položením věnců ke třem pietním místům na Smíchově.
Pamětní deska, umístěná na domě ve Štefánikově ulici 15, dnešního úřadu Prahy 5, připomíná sestry Československého červeného kříže, které se zapojily do odboje a byly za nacistické okupace zavražděny. Celkem zemřelo za okupace okolo 200 sester ČSČK.
Starosta Pašmik zmínil ve svém projevu také příběh Anny Šrámkové, která s rodinou bydlela v nedaleké Drtinově ulici. Manželé Šrámkovi se podíleli mimo jiné na shánění ubytování pro odbojáře a parašutisty i na zajišťování dalších potřebných služeb spojených s odbojovým hnutím. Nakonec byli prozrazeni. Anna Šrámková, tehdy předsedkyně Československého červeného kříže, byla zatčena gestapem a později zastřelena ranou do týlu v koncentračním táboře Mauthausen.
V době Pražského povstání na Praze 5 z řad českých obránců Prahy 5 přišlo o život 375 občanů, dále 44 neznámých bojovníků. Nejstaršímu padlému bylo 77 let, nejmladší oběti 14 let.
Během povstání bylo nasazeno jen proti Praze 5 na 7 tisíc německých vojáků, včetně SS. Proti nim se zde postavilo asi 3 tisíce povstalců. Boje, které začaly právě přesně před 78 lety byly velmi tvrdé. Povstalci neváhali bojovat za obranu své vlasti a položit i svůj život. Štefánikova a další ulice Prahy 5, byly poseté barikádami proti tankům a také doslova zality krví.
„Málokdo z nás si dnes dokáže představit, čím hrdinové Prahy procházeli. Vzpomínáme na statečnost, obětavost a vlastenectví obránců Prahy. Čest jejich památce,“ pronesl starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik.