Radnice diskutovala s občany o parku Kavalírka

16/10/2024

V renovovaném objektu v kolonii Buďánka včera proběhlo veřejné setkání na téma obnovy parku Kavalírka. Dlouho připravovaný a bohužel i přerušovaný záměr nyní postoupil k dokončení architektonické studie. Tu občanům představili její zpracovatelé z ateliéru Jakub Cigler Architekti.

Místostarosta Radek Janoušek: Prezentace o historii projektu a jeho dalších souvislostech.

K základním rysům návrhu nové podoby košířského parku patří jeho zpřehlednění. Měl by být jasně členěný na rozšířenou nástupní plochu, dvě travnaté pobytové části – piknikovou louku a prostor s lavičkami ve stínu pod vzrostlými stromy – a dětské hřiště. Obklopovat je bude systém chodníků z litého betonu sjednocený do tvaru číslice 8, který vychází z přirozených pěších cest parkem. V jižní části bude cesta po stranách doplněna o několik prvků pro koloběžky či skateboardy. Dojde také k nové výsadbě zeleně a tři vstupy z ulice Pod Kavalírkou budou zdobit velké trvalkové záhony.

Návrh revitalizace parku Kavalírka v pohledu od západu. Vizualizace: Jakub Cigler Architekti

V následné diskuzi zazněla celá řada dotazů a přínosných podnětů od místních obyvatel. Týkaly se zejména bezpečného provozu parku, který budou využívat různé skupiny návštěvníků, nebo úprav některých navržených řešení. „Naším cílem je zvelebit současný park tak, aby jej mohli společně sdílet rodiče s kočárky, menší i větší děti, pejskaři i senioři toužící po klidném posezení. Nechceme jednotlivé skupiny oddělovat, proto bychom chtěli vytvořit multifunkční prostředí, ve kterém se sousedské soužití přirozeně prolíná,“ vysvětlil při setkání místostarosta pro územní rozvoj Radek Janoušek. Na otázky související s budoucí péčí o zeleň a s úklidem parku odpovídal radní pro životní prostředí a veřejný prostor Milan Vrkoč.

Připomínky občanů budou dle možností zohledněny v další fázi přípravy projektu, kterou je dokumentace pro povolení záměru. Podle slov místostarosty Janouška by městská část Praha 5, která je investorem akce, mohla o povolení zažádat v příštím roce. Po výběrovém řízení na zhotovitele by se mohlo se samotnou stavbou začít v roce 2026.