Prostřelené knihy i mrtví uprostřed Smíchova. Květnové povstání očima pamětnice
05/05/2023Květnové povstání českého lidu proti nacistické okupaci bylo výrazem odporu československých obyvatel proti okupantům, které vyvrcholilo v Praze na samém konci války – mezi 1. a 11. květnem 1945. K největším střetům v pražských ulicích docházelo mimo jiné na pražském Smíchově. Hrdinství občanů Prahy 5 si vedení radnice každoročně připomíná vzpomínkovou akcí a letos dokonce i novým krátkým dokumentem, který zaznamenává vyprávění jedné z pamětnic.
Dokumentaristka Theodora Remundová totiž v rámci cyklu příběhů Lidé z Pětky zaznamenala vzpomínky pamětnice Ludmily Sládkové. Její vyprávění diváky zavede nejen do období konce války, ale odkryje i běžný život obyvatel Smíchova v době okupace. Tuhé boje Pražanů s nacisty má pamětnice před očima dodnes: „Maminka držela malého bráchu u okna. Slyšela jsem střelbu, maminka uskočila. Následně jsem viděla, jak byly naše knihy provrtané. Pořád se střílelo před naším domem, který stál v blízkosti centra Smíchova, viděli jsme mrtvé na ulici a mezitím se stavěly barikády“, vzpomíná na události Ludmila Sládková.
Mezi nálety jim maminka vařila dobový pokrm – nastavovanou kaši s majoránkou. Bombardování přečkala rodina ve sklepě, kde se ukrývali i všichni další obyvatelé domu. Celé vyprávění smíchovské rodačky paní Sládkové můžete zhlédnout v tomto krátkém dokumentárním filmu.
Více uvidíte v dokumentu Youtube