Projekt „školní ulice“ na Žvahově startuje 11. září
11/09/2023Bezpečnost dětí na cestách do školy je důležitou programovou prioritou současné koalice na Praze 5. Městská část se proto rozhodla u jedné ze svých škol, ZŠ Pod Žvahovem, v pilotním režimu vyzkoušet tzv. „školní ulici“, dopravní režim, který komunikaci u škol v době ranní špičky vyhrazuje pro pohyb pěších, případně jízdu na kolech či koloběžkách.
„Školní ulice“ má většinou podobu krátkodobého omezení vjezdu motorových vozidel, v některých případech města ulice u škol doplňují o zeleň nebo herní prvky. Doslova hitem se školní ulice staly v Paříži nebo v Londýně. Toto jednoduché, levné, a přitom účinné opatření ale zavádí i východoevropská města jako například Tirana, Priština nebo také Bratislava, kde jich chystají hned deset. V Praze mají se „školní ulicí“ dobré zkušenosti u ZŠ Na Dlouhém lánu nebo ZŠ Hanspaulka, „školní ulice“ zpříjemňují cesty do školy také na Dobříši, v Mladé Boleslavi nebo v Plzni.
U ZŠ Pod Žvahovem bude dopravní omezení platit pro úsek ulice Pod Žvahovem, a to od křižovatky s ulicí Ke Hřbitovu až k zastávce autobusu v ulici Na Žvahově. Touto ulicí každé ráno chodí proudy školáků, chodníky jsou přitom velmi úzké, z větší části je zabírají lampy veřejného osvětlení a děti i rodiče proto často musí vstupovat do vozovky.
„Vnímám to jako velké nebezpečí zejména pro malé školáky, kteří se teprve učí samostatnosti. Jsem velmi ráda, že se nám podařilo projekt ‚školní ulice‘ na Pětce prosadit“, dodává radní pro školství Alena Janďourková (PRAHA 5 SOBĚ).
Ulice bude od 11. 9. 2023 ve dnech školního vyučování na půl hodiny v době mezi 7:30 a 8:00 uzavřena pro vjezd motorových vozidel.
Pro rodiče, kteří potřebují děti přiblížit autem, budou vyhrazena parkovací místa u Raudnitzova domu v Hlubočepské ulici, místa pro krátkodobé zastavení budou vyhrazena také na obou koncích uzavřeného úseku.
„Za tuto možnost je naše škola velmi vděčná. Každé ráno zažíváme stresové situace, způsobené složitou dopravní situací před školou i cestou dětí do školy. Bezpečí a zdraví dětí ale vždy stavíme nad pohodlí. A samozřejmě si velmi vážíme podpory a spolupráce rodičů, stejně tak i všech, kterých se toto řešení jakkoli dotkne.” uvedl k tomu ředitel školy Mgr. Jan Horkel.
„Na konci října bude projekt školní ulice vyhodnocen a poznatky zahrnuty do dalšího projektu stavebních úprav přechodů, rozšíření chodníku a přeskupení parkovacích míst v Hlubočepích. Do hodnocení zapojíme veřejnost prostřednictvím anket pro rodiče a obyvatele z okolí školy“, vysvětluje radní pro dopravu Milan Kryl (Piráti). Návrh školní ulice vychází z důkladného dopravního průzkumu, který ve škole proběhl v rámci projektu Bezpečné cesty do školy.
„Ukázalo se, že většina dětí do školy přichází pěšky nebo jede na koloběžce. Oblíbený je také školní autobus 128. Přestože je podíl dětí, které rodiče dováží do školy autem, relativně malý, auta v úzké a nepřehledné ulici způsobují velké problémy a ohrožují bezpečnost ostatních dětí. Školní ulice poskytne všem bezpečnější a příjemnější prostor,“ komentuje vznik dopravního režimu Mgr. Blanka Klimešová, koordinátorka programu Bezpečné cesty do školy.
Návrh“ školní ulice“ byl také projednán s místními obyvateli, které trápí především tranzitní doprava. „Školní ulice“ je prozatím stanovena dočasně do 27. 10., její pokračování bude záležet na vyhodnocení zkušeností školy, rodičů i rezidentů.
Kontakt: JUDr. David Šťáhlavský, +420 734 427 292