Prohlášení Petičního výboru za obnovu základní školy Pod Žvahovem Spolku rodičů a přátel ZŠ Žvahov, z.s.

23/03/2018

REAKCE NA ČLÁNEK UVEŘEJNĚNÝ V LIDOVÝCH NOVINÁCH

Dne 12. března 2018 vyšel v Lidových novinách článek pod názvem „Baletky v úzkých. Nemají školu“. V tomto článku se ředitel soukromé školy Taneční centrum Praha (dále TCP) Antonín Schneider vyjadřuje k ukončení nájemní smlouvy v areálu základní školy Pod Žvahovem. Pokud je možné se spolehnout na profesionální práci paní novinářky Elišky Nové, a zatím není důvod ji jakkoliv zpochybňovat, pan Schneider se dopustil tvrzení, která lze vnímat jako účelová, zavádějící a v mnohém nepravdivá.

Dle tohoto článku pan Schneider uvedl, že areál školy Pod Žvahovem je „stavěný pro dvě školy“. Jeho slova patrně patřila těm čtenářům, kteří Žvahov neznají a v areálu školy nikdy nebyli. Areál byl projektován v minulém století jako budova základní školy a stavěn zčásti v rámci tzv. akce Z – tedy občany zadarmo. Školu tedy postavili místní lidé pro své děti v době, kdy žádné TCP neexistovalo. Budova školy je postavena v duchu té doby. Tvoří ji jedno hlavní těleso, k dispozici je jedna tělocvična. Již nyní se do jejího rozvrhu složitě vměstnávají hodiny povinné tělesné výchovy žáků základní školy, ve které fungují zatím pouze čtyři třídy – jedna přípravná a tři třídy prvního stupně. Zájmový kroužek džuda se již do tělocvičny nevejde a rodiče musí organizovat přesun žáčků do blízké sokolovny. Budova žvahovského areálu je schopna pojmout vedle TCP pouze první stupeň základní školy o jedné třídě na jeden ročník. Pokud pan Schneider hovoří o tom, že se do budovy vejdou dvě školy, otevřeně říká, že místní žáci mají „smůlu“ a po páté třídě musí školu opustit.

Svůj postoj pan Schneider v článku Lidových novin rozvinul dalšími výroky. V nich Hlubočepy de facto přirovnal k vesnici, ve které se rodí 21 dětí ročně, a „stěží dají dohromady jednu třídu.“ Realita je ovšem jiná. V minulém roce se do první třídy přihlásilo přes třicet prvňáčků a škola musela z kapacitních důvodů některé odmítnout. Na podzim v roce 2018 se pro prvňáčky, pokud bude ze strany rodičů trvat zvýšený zájem, otevřou třídy dvě.

Podle Lidových novin pan Schneider dokonce označil obnovení základní školy Pod Žvahovem za populismus Prahy 5. Výpověď TCP pak spojil se zájmem radnice Prahy 5 o lukrativní pozemky. V této souvislosti bylo ale opomenuto, že za obnovu základní školy vznikaly průběhu let petice, které podepisovaly stovky lidí ze Žvahova, Hlubočep a Zlíchova. Lidé na svou školu čekali roky a dočkali se až ve chvíli, kdy na radnici Prahy 5 přišli politici jako je pan Martin Damašek a Vít Šolle. Ti rodiče neignorovali a vyslyšeli je. Navíc hovořit o tom, že radnici láká lukrativní pozemek školy a naznačovat tak, že i základní škola bude mít posléze „utrum“, je opět v této chvíli účelová fabulace. Investice za desítky miliónů korun, které Praha 5 v současnosti v areálu provádí, nějak nezapadají do plánu školu zničit a areál předat developerům. Tato obava byla platná před čtyřmi lety a více, kdy budova školy chátrala a místní lidé měli obavu o její přežití. Současné vedení Prahy 5 se ale vůči škole chová zcela jinak a zatím v této věci důvěru místních lidí nezklamalo.

V závěru Lidové noviny poukazují na stesky pana Schneidera o neochotě najít pro TCP novou budovu. Podle jeho slov by TCP mohlo být spokojeno v lokalitách Nákladového nádraží Žižkov, Branického a Nuselského pivovaru, Invalidovny, Zlíchovského pivovaru, Karlínských kasáren nebo Dominikánského dvora Braník. Sám pak připouští, že rekonstrukce Dominikánského dvora Braník tak, aby vyhovoval TCP, by stála 300 mil. korun, stavba nové budovy pro TCP na zelené louce 170 až 200 mil. korun a rekonstrukce Žvahova, při které by si TCP chtělo nechat vybudovat zcela novou halu tanečního sálu, 80 mil. korun. Zjevné nároky pana Schneidera na veřejné rozpočty nejsou nijak nízké. TCP je přitom soukromým subjektem a za výuku vybírá od svých studentů peníze. Za těchto okolností bude pozice každé radnice, která z dobré vůle podá panu Schneiderovi a jeho TCP pomocnou ruku, přinejmenším velmi problematická.

PROHLÁŠENÍ

Pane řediteli Schneidere, i s ohledem na Vámi prezentované názory v Lidových novinách dne 12. března 2018, Vás tímto žádáme, opusťte s TCP budovu základní školy Pod Žvahovem v řádném termínu ukončení nájemní smlouvy tak, aby mohla být provedena rekonstrukce budovy. Chceme, aby tato budova sloužila k účelu, ke kterému byla místními lidmi postavena.

Prosíme všechny, kdo pana Schneidera v jeho aktivitách politicky podporují a rozhodli se ve složité situaci TCP pomoci, směřujte své aktivity směrem k získání náhradního sídla této školy, a odmítněte snahu zvrátit platné rozhodnutí Prahy 5 o ukončení nájemní smlouvy TCP ve žvahovském areálu. Jmenovitě tak prosíme pana senátora Václava Lásku, Sdružení nezávislých občanů Prahy 5 (SNOP 5) a místní sdružení Pirátské strany na Praze 5. Pokud bude zákonné ukončení nájemní smlouvy ze strany TCP ignorováno, bude tím jednoznačně ohrožen rozvoj základní devítileté školy Pod Žvahovem. Tento případný postup TCP bude jistě vnímán jako nepřátelský akt vůči místním obyvatelům Žvahova, Hlubočep a Zlíchova.

Petiční výbor za obnovu základní školy Pod Žvahovem

Spolek rodičů a přátel ZŠ Žvahov, z.s.