Preventivní opatření na Vltavě a uzavření části náplavek

03/06/2024

V důsledku neočekávaných výkyvů počasí, kdy do Vltavské kaskády, zejména do Orlíka, přitéká velké množství vody, je nutné preventivně zvýšit odtok z přehrad. Tím dojde ke zvýšení hladiny Vltavy v Praze, která překročí první stupeň povodňové aktivity. Proto je nutné uzavřít vrata na Čertovce, část náplavek i cyklostezku na Zbraslavi.

Kvůli zvýšenému odtoku z vltavských přehrad se na limnigrafu v Chuchli očekává průtok přesahující 450 m3/s, což znamená dosažení prvního stupně povodňově aktivity. Povodí Vltavy proto dnes (3. června) uzavře protipovodňová vrata na Čertovce. S okamžitou platností se také uzavírá část náplavek na Hořejším nábřeží mezi Palackého mostem a Jiráskovým mostem a jižní část Rašínova nábřeží, to samé platí i pro cyklostezku mezi mostem Závodu míru na Zbraslavi a Vraným nad Vltavou. V Praze bude přerušen provoz přívozů.

Uživatelům Vltavy a jejího okolí magistrát doporučuje obezřetnost a sledování hladiny řeky. Lidé by neměli parkovat vozidla na náplavkách, neboť při zhoršení situace by musela být urychleně přemístěna. Aktuálně je vývoj počasí nevyzpytatelný a těžko předvídatelný a tato vozidla by mohla bránit přijímání dalších opatření.

Všechna zmíněná opatření jsou přijatá preventivně kvůli včasné ochraně obyvatel a turistů v metropoli. Hlavní město bude vývoj počasí i pohyb hladiny řeky nadále sledovat a dle potřeby bude rozhodovat o dalších opatřeních.

Více aktuálních informací najdete na stránkách magistrátu.