Praha 5 zpracovala studii k výstavbě nového pavilonu mateřské školy v Košířích

19/06/2024

Městská část Praha 5 plánuje výstavbu nového dvoutřídního pavilonu Mateřské školy Slunéčko v Košířích. Ta by měla pomoci s navýšením předškolních kapacit v této lokalitě a nahradit původně zamýšlenou mateřskou školu v ulici Naskové. K přípravě tohoto nového záměru přistoupila radnice Prahy 5 po problémech s původně zamýšlenou výstavbou nové mateřské školy v ulici Naskové. Tento projekt je aktuálně blokován nečinností architekta, který je i přes opakované výzvy ze strany městské části několik měsíců v prodlení s dodáním projektové dokumentace. Celá tato situace komplikuje už tak složitý stav kapacit mateřských škol v Košířích.

Proto se vedení MČ Praha 5 rozhodlo pro výstavbu nového dvoutřídního pavilonu Mateřské školy Slunéčko v ulici Beníškové. Nová budova bude citlivě zasazena do stávající zahrady tak, aby byly zachovány všechny stávající vzrostlé stromy, které tvoří atmosféru zahrady a poskytují stín pro venkovní aktivity dětí. Pavilon bude postaven z ekologické dřevěné konstrukce s důrazem na udržitelnost a vysokou energetickou účinnost budovy. Kompaktní uspořádání tříd na dvou totožných podlažích minimalizuje zastavěnou plochu, podporuje pasivní standard, nízké provozní náklady budovy a efektivitu její výstavby.

Vizualizace nového pavilonu MŠ Slunéčko.

„Nový projekt klade důraz na rychlost výstavby, která je zásadní pro vyřešení nedostatku předškolních kapacit v této lokalitě. Architekty navržená dřevostavba přináší jednoduché řešení s efektivním provozem, do stávající zahrady školky vstupuje s respektem k existujícím hodnotám. Návrh upřednostňuje kvalitní materiály, ale nepůsobí okázale,“ komentuje místostarosta Prahy 5 pro územní rozvoj a strategické investice Radek Janoušek (Praha 5 sobě).

Autory studie nového pavilonu jsou Michael Šilar a Klára Vratislavová z firmy Prodesi/Domesi. Moderní a ekologický objekt by měl obohatit Mateřskou školu Slunéčko a zajistit dětem, ale i rodičům kvalitní a příjemné prostředí pro předškolní vzdělávání. V interiéru je kladen důraz na vnímání dítěte, které pozoruje svět z výšky přibližně jednoho metru. Dominantními charakteristikami budou vzdušnost, přehlednost a vizuální kontakt vnitřního a vnějšího prostředí. Těmto principům odpovídají například nízké parapety ve všech prostorech, kde se pohybují děti. Zohledněna jsou i specifika programu „Začít spolu”, který je ve školce zaveden.

“Navyšování kapacit mateřských a základních škol je naší prioritou. Už příští rok budeme otevírat dvě nové třídy MŠ v ulici Pod Lipkami. Společně s novým záměrem bychom tak do konce volebního období mohli zajistit v lokalitě Motolského údolí až 100 nových míst v mateřských školách,“ dodává radní pro školství Alena Janďourková (Praha 5 sobě).

Půdorysná situace MŠ Slunéčko s plánovaným novým pavilonem.