Praha 5 udělila čestné občanství Josefu Walterovi a dalším pěti osobnostem

04/06/2024

Všestranný konstruktér, vynálezce a úspěšný průmyslník Josef Walter se stal čestným občanem Prahy 5. Stejné ocenění získalo rozhodnutím zastupitelstva také dalších pět výrazných jmen spojených s naší městskou částí – architekti Věra Machoninová a Daniel Špička, spisovatelka Tereza Boučková, egyptolog Miroslav Bárta a historik Ivan Hlaváček. Slavnostní akt předání čestných občanství se uskutečnil v Tvůrčím domě Elišky Peškové za účasti starostky Radky Šimkové (Praha 5 sobě), radních a zastupitelů.

Udílení čestných občanství MČ Praha 5: dole zleva architekt Daniel Špička, radní Jolana Dočekalová, historik Ivan Hlaváček, spisovatelka Tereza Boučková, Jan Walter, starostka Radka Šimková, egyptolog Miroslav Bárta a předsedkyně Komise kulturní a obnovy památek Martina Muziková, nahoře zleva radní Štěpán Rattay a místostarosta Radek Janoušek (foto: Veronika Eichlerová).

Josef Walter, který se proslavil zejména výrobou motocyklů a ozubených kol pro automobilový a letecký průmysl, se stal zdejším četným občanem in memoriam. Ocenění za něj převzal jeho vnuk Jan Walter. Pátá městská část si slavného podnikatele připomněla již v minulém roce u příležitosti 150. výročí jeho narození. V rámci prosincového zasedání zastupitelstva se uskutečnilo setkání s Walterovými potomky a přednáška o jeho životě a díle.

Průkopník české cyklistiky a motorismu Josef Walter byl selfmademan, který může sloužit za vzor i pro dnešní generace. Vzešel z nuzných poměrů, ale díky nadání, zručnosti a píli se postupně vypracoval mezi podnikatelskou elitu. Imponující je také to, že šlo o bezmezného lokálního patriota. Svou firmu, která získala věhlas i za hranicemi naší vlasti, rozvíjel celoživotní tvrdou prací výhradně na území naší městské části – postupně na Smíchově, v Jinonicích a v Košířích,“ shrnula důvody k udělení občanství starostka Radka Šimková.

Josefa Waltera doprovodilo do pomyslného panteonu Prahy 5 dalších pět novopečených čestných občanů. Patří k nim architektka Věra Machoninová, která se svým manželem Vladimírem navrhla řadu proslulých staveb, v Praze například obchodní dům Kotva. Ocenění za ni převzal její vnuk Jan Kordovský. V oblasti architektury se prosadil také Daniel Špička, autor oceňovaných interiérových realizací. Světově uznávaný egyptolog Miroslav Bárta je vedoucím českých výzkumů na pyramidovém poli v Abúsíru a loni byl jako teprve třetí Čech v dějinách přijat za čestného člena prestižní Americké akademie umění a věd. Nesmírné badatelské a pedagogické zásluhy na rozvoji pomocných věd historických u nás má profesor Ivan Hlaváček a kulturní scénu tentokrát reprezentovala spisovatelka Tereza Boučková.

„Z letošního výběru laureátů mám velkou radost. Znovu se ukázalo, že z Prahy 5 pocházejí špičkoví odborníci a tvůrci, kteří doslova posouvají své obory ve prospěch celé naší společnosti. Za svou práci už jistě získali významnější ocenění, než jakým může být zdejší čestné občanství, ale my jsme hrdí, že se rozhodli přijmout uznání i od své čtvrti. Jsou to naši sousedé, od nichž se můžeme mnohému naučit a využít to pro další vylepšování života v městské části,“ pochvaluje si radní Štěpán Rattay (Piráti).

Foto: Veronika Eichlerová (1, 6, 9, 11, 13, 14), Ondřej Staněk (2–5, 7, 8, 10, 12, 15, 16)

Přílohy ke stažení