Praha 5 se zapojila do mezinárodního projektu INTERREG CE SuPeRBE
06/09/2024Městská část Praha 5 se zapojila do mezinárodního projektu INTERREG CE SuPeRBE – Supporting Cross-scale Planning and Policy readiness for a Resilient Built Environment (Podpora plánování a připravenosti politik pro udržitelné životního prostředí). Projekt bude realizován v následujících třiceti měsících, byl zahájen v červnu 2024 a potrvá do listopadu 2026.
Do projektu se zapojilo celkem 10 partnerských měst z centrální Evropy. Lead partnerem projektu je německá Hochschule München University of Applied Sciences. Mezi projektové partnery patří italská iiSBE Italia R&D S.r.l. – I.S., z České republiky se zapolila Městská část Praha 5 spolu s Českým vysokým učením technickým v Praze, UCEEB. Dále maďarská technologická společnost FeliCITY-Tools Engineering Ltd. Z Chorvatska energetický institut Energy Institute Hrvoje Požar a město Šibenik. Z Itálie jsou I další dva partneři na regionální úrovni, Veneto Region a Piemonte Region. Další municipalita je z Rakouska a sice Municipality of Schnifis.
Celkový rozpočet projektu je 1,85m € s tím, že 80% uznatelných výdajů je financováno z ERDF.
V souvislosti s tím, že Střední Evropa již prožívá dopady klimatické změny a roste počet a závažnost extrémních povětrnostních jevů, komunity jsou ovlivněny riziky souvisejícími s klimatem, která mají dopad na jejich ekosystémy a jejich zastavěné prostředí, pak projekt SuPeRBE reaguje na tyto nové, s klimatem související výzvy. Projekt SuPeRBE pomáhá místním a regionálním orgánům v jejich adaptačním úsilí. Partneři projektu se společně zaměří na vývoj zcela nové digitální sady nástrojů, které budou obsahovat víceúrovňový hodnotící nástroj pro adaptaci budov, metodologii rozhodování a 3D simulační platformu, model. Místní orgány se zapojí do pilotních projektů a budou reálně testovat integrované a adaptační plány, implementovat služby na podporu klimatu, které budou orgánům místní správy vytvářeny na míru dle jejich požadavků.
Cílem projektu SuPeRBE je zlepšit akceschopnost místních a regionálních veřejných orgánů při definování, implementaci a vyhodnocování adaptačních opatření na změnu klimatu. SuPeRBE navrhuje inovativní integrovaný přístup při budování kapacit zaměřený na veřejné orgány a místní zainteresované strany.
Finálním produktem projektu bude uživatelsky přívětivá digitální platforma schopná podporovat orgány veřejné správy v celém cyklu adaptačních opatření, od diagnostiky současného stavu až po vyhodnocení dosažených výsledků. Digitální sada nástrojů bude obsahovat vůbec první víceúrovňový integrovaný hodnotící nástroj pro hodnocení úrovně přizpůsobení budov, čtvrtí a komunit na základě normy ISO 14091 “Přizpůsobení se dopadům změny klimatu – Zásady, požadavky a pokyny”, která pomáhá organizacím posoudit dopady změny klimatu, vypracovat a zavést hodnocení rizik schopné vyhodnotit současná i budoucí rizika související se změnou klimatu. Bude obsahovat metodologii rozhodování pro identifikaci nákladově optimálních adaptačních opatření a platformu schopnou vytvářet 3D virtuální dvojčata nebo městské prostředí a spouštět simulace pro identifikaci optimálních adaptačních opatření v různých prostorových měřítcích.
Akceschopnost veřejných orgánů zapojených do projektu bude posuzována pomocí metody SHARC užitečné pro identifikaci mezer ve znalostech a dovednostech. Školicí systém podporovaný e-learningovou platformou bude navržen tak, aby zaplnil mezery a zvýšil celkové kompetence v oblasti přizpůsobení se změně klimatu.
V celkem pěti testovacích prostředích bude společně navržen a implementován pilotní test se zapojením místních aktérů. Bude předloženo pět společně vypracovaných akčních plánů. Pilotní akce budou podpořeny novými klimatickými službami, které potrvají po skončení projektu. Nadnárodní online workshop sdílení zkušeností ukáže opakovatelnost pilotních projektů v jiných středoevropských regionech.
Projekt SuPeRBE vytvoří soubor pokynů zaměřených na osoby s rozhodovací pravomocí o použití digitální sady nástrojů ke zlepšení dosavadních opatření pro přizpůsobení klimatu v klíčových nástrojích politiky: územní plánování, akční plány a strategické hodnocení životního prostředí. Na nadnárodní úrovni bude organizována síť SuPeRBE, aby byla zajištěna trvalost a přenositelnost výsledků ve střední Evropě.
SuPeRBE kombinuje digitální nástroje, akce na budování kapacit s participativním přístupem a posílením politických nástrojů v jedinečném, inovativním, víceúrovňovém, integrovaném a synergickém přístupu s vysokým dopadem, který lze snadno přenést na jakékoli území střední Evropy.
Městská část Praha 5 chce zapijením do mezinárodního projektu ukázat, že je modern evropskou městskou částí, která chce regovat na celospolečenská témata, která jsou velmi důležitou součástí kvality života občanů naší městské části, nejen. Budeme tedy na tato témata diskutovat v rámci občanských setkání, veřejných diskuzí, budeme pořádat dedikované workshopy a vytvářet informovanou společnost.
Další velmi konkrétní krok, který čeká radnici je organizace General Assembly v listopadu 2024, které budeme spoluorganizovat s ČVUT UCEEB.
SuPeRBE je super, co myslíte?
Leaflet ke stažení:
Interreg_PosterPortrait_A3_2022_Greener
Published by: Kateřina Nedbalová