Praha 5 rozprodá část betonových květináčů, zbytek je až do roku 2018 vázán dotačním programem

09/08/2016

Radní páté městské části rozhodli o prodeji šestašedesáti betonových květináčů, které byly vyřazeny z dotačního programu „Snížení imisní zátěže z dopravy ozeleněním ulic pomocí izolační zeleně v Prahy 5“. Zbývajících 179 květináčů je až do konce roku 2018 vázáno pravidly programu, jejichž plnění je ze strany poskytovatele dotace pečlivě hlídáno.

Rada MČ Praha 5 rozhodla o prodeji šestašedesáti květináčů, které byly vyjmuty z dotačního programu „Snížení imisní zátěže z dopravy ozeleněním ulic pomocí izolační zeleně v Prahy 5“. V současné době jsou květináče umístěné na několika místech, přičemž dva květináče byly zkušebně upraveny do podoby lavice spojené s květináčem a umístěny na dětské hřiště Zapova / Holečkova. Zbývajících 179 květináčů je až do konce roku 2018 vázáno pravidly dotačního programu. Jejich plnění kontroluje poskytovatel dotace, a to včetně počtu a skladby zde osazené zeleně. V případě porušení pravidel by městská část musela vracet dotace.

My v tuto chvíli jednáme s konkrétními zájemci, kteří mají pro květináče využití. Budeme je prodávat za cenu, za něž jsme je pořídili,“ říká zástupce starosty Martin Slabý (ANO). „Mimochodem, řada lidí říká, že by květináče byla schopna vyrobit za pár korun. Realita je ale taková, že nebyla. Materiál, forma, zpracování – to vše vychází na poměrně velké peníze. A zájemci o koupi si toho jsou vědomi,“ dodává.

Betonové květináče jsou letitou kauzou Prahy 5, nicméně po právní stránce je zde vše v pořádku. „Navíc jejich umístění není až tak nesmyslné, jak se zdá, ty kritiky jsou mnohdy přehnané – po celé Praze najdete květináče nad úrovní terénu, včetně nejnovějších realizací veřejných prostranství. Důvod je jediný, a to nemožnost umístit zeleň přímo do terénu, např. kvůli vedení inženýrských sítí,“ přibližuje historii a smysl květináčů místostarosta a dodává: „Ostatně, nařízení … nám bude ukládat povinnost …, a tam nebude jiné cesty, než použít nadzemní květináče. Můžeme se pak bavit o jejich provedení, například obkladu dřevem, které se nerozpálí tak, jako beton. Ale podobné květináče nikde nezmizí.“

Stromy a keře v květináčích již nyní plní funkci izolační zeleně, zachytávání emisí z dopravy a ozelenění prostoru.

Květináče od počátku vyvolávají obrovské reakce, které se v různých formách neustále vracejí, i za cenu nepodložených a nesmyslných obviňování. Posledním „výstřelkem“ je tak pár dnů starý článek lidovky.cz, který poukazuje na „záhadný“ prodej květináčů.

„S paní redaktorkou jsme byli v kontaktu a vždy jsme ochotně zodpověděli všechno, co chtěla. Proto pro nás bylo velkým překvapením, že paní redaktorka Kabátová dokázala napsat tak neprofesionální článek plný omylů a nepravd. Dá se pouze spekulovat, zda-li to bylo úmyslně či nikoli. Například je v článku zdůrazněno, že firma Metrostav o žádném zájmu o květináče neví. Přitom máme objednávku od Metrostavu datovanou 10 dní před zveřejněním článku. Paní Kabátovou ovšem podložená fakta zřejmě nezajímají. Dalo by se říct, že na Prahu 5 existuje naprosto jednoduché střelivo: kdo chce zamířit, použije květináče,“ pozastavuje se nad oblíbeností tématu místostarosta.