Portheimka nabízí karikatury Michaela Marčáka na téma “Politicky nekorektní humor”
09/07/2012Městská část Praha 5 si vás dovoluje pozvat na výstavu kreseb a karikatur Michaela Marčáka “Politicky nekorektní humor”, která trvá od 3. do 27. července 2012 v Galerii Portheimka, Štefánikova 12 na Smíchově.
Výstava je otevřená denně kromě pondělí od 13:00 do 18:00.
Kreslíř a karikaturista Michael Marčák, občanskou profesí právník, prožil pestrý život jako většina z těch, kdo zažili poválečnou éro se třemi převraty (1948. 1968, 1989). Tato zkušenost jej vybavila neskrývanou skepsí a ironií, ve své tvorbě je spíše satirikem, než filosofem, často jeho kresby obsahují sociální a politicko-kritický osten. Pro červencovou výstavu v Portheimce jsme z mnoha stovek jeho kreseb vybraly ty, které patří k nadčasovým, glosujícím situaci člověka na přelomu věků, epoch i hodnot.
Následující autobiografické řádky napsal Michael Marčák vlastní rukou ve třetí osobě. I z těchto vět se o tomto svérázném autorovi leccos dozvíte.
Michael Marčák
Narodil se roku 1947, 5. listopadu – v den 342. výročí pokusu vyhodit anglický parlament do povětří, což zřejmě předurčilo jeho trvalý příklon k politickému humoru.
Kreslil již od raného mládí a přestože umí zacházet s olejovou barvou, dělal si v ní prakticky vždy jen kopie holandských obrazů, které miloval, ale na které jaksi nikdy neměl peníze. Jeho vlastní tvorbou byly v naprosté většině případů jen vtipy a opět pak v naprosté většině případů humor politický. Malou výjimkou byly perokresby, momentky z cest po Čechách i po cizích zemích, kreslené narychlo na koleně.
Publikovat začal až po svém příchodu do Prahy po roce 1986 v týdeníku Mladý svět a v řadě deníků a časopisů. Ilustroval několik publikací a knížek, z toho jednu vlastní. Samostatná kniha jeho politických vtipů z doby před převratem a krátce po něm vyšla v roce 1992 pod názvem “Drtivá většina všeho lidu…”
Měl pět výstav svých obrázků, čtyři v Jazzové sekci a jednu na Akademii věd v Praze.
Za svůj kreslený humor získal mimořádnou cenu na mezinárodní výstavě kresleného humoru v Bělehradě a od Společnosti pro oživení nesmrtelnosti Jaroslava Haška „Cenu Jaroslava Haška“ v kategorii „nejlepší národní humoristické dílo současnosti“. Oběma oceněními se cítí být poctěn hlavně proto, že si váží lidí, kteří mu je dali.