Žádost o koncesi (příloha)
Žádost o koncesi vyžaduje znalost živnostenského zákona a souvisejících právních předpisů. To, jaké dokumenty jsou potřeba k žádosti o koncesi, záleží vždy na konkrétní situaci. Doporučujeme vám proto navštívit Oddělení registrace Odboru živnostenského a občanskosprávních agend osobně. Naši referenti vám nejen poradí, ale vyplní za vás na místě i příslušné formuláře a projednají s vámi případnou registraci u správce daně, oznámení na správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu či oznámení vzniku volného pracovního místa nebo jeho obsazení příslušnému Úřadu práce ČR. Zároveň v pokladně úřadu městské části přímo uhradíte správní poplatek, který můžete zaplatit v hotovosti nebo kartou. Žádost o koncesi lze však podat u kteréhokoliv živnostenského úřadu.
Živností je ve smyslu § 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání
(živnostenský zákon), v platném znění (dále jen „živnostenský zákon“) soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem.
V případech vymezených živnostenským zákonem je vyžadováno státní povolení k provozování živnosti (dále jen „koncese“).
Všeobecnými podmínkami provozování živnosti (§ 6 živnostenského zákona) fyzickými osobami jsou:
Plná svéprávnost, kterou lze nahradit přivolením soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti.
Bezúhonnost.
Za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo který ohlašuje, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena.
Fyzická osoba, která má povolení k trvalému pobytu na území České republiky, prokazuje bezúhonnost výpisem z evidence Rejstříku trestů, který si obstará živnostenský úřad sám.
U podnikatele (fyzické nebo právnické osoby) nesmí trvat žádná z překážek provozování živnosti uvedených v ustanovení § 8 živnostenského zákona (např. soudem či jiným správním orgánem uložený trest nebo sankce zákazu činnosti týkající se provozování živnosti v oboru nebo v příbuzném oboru po dobu trvání tohoto trestu).
Právnická osoba, která má na území České republiky sídlo, prokazuje neexistenci překážky provozování živnosti výpisem z evidence Rejstříku trestů, který si obstará živnostenský odbor sám.
Zvláštními podmínkami provozování živnosti (§ 7 živnostenského zákona) jsou odborná nebo jiná způsobilost, pokud je živnostenský zákon nebo zvláštní předpisy vyžadují.
Podnikatel může provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce. Odpovědného zástupce je povinen ustanovit podnikatel, který je fyzickou osobou a nesplňuje zvláštní podmínky provozování živnosti a podnikatel, který je právnickou osobou, pro živnosti vyžadující splnění zvláštních podmínek provozování živnosti.
Odpovědný zástupce musí splňovat všeobecné i zvláštní podmínky provozování živnosti. Osoba, které byl uložen zákaz činnosti, nemůže být po dobu trvání tohoto zákazu odpovědným zástupcem pro živnost, do jejíž obsahové náplně tato činnost spadá. Odpovědným zástupcem pro stejnou živnost nemůže být ani osoba, které bylo zrušeno živnostenské oprávnění podle § 58 odst. 2 nebo 3 živnostenského zákona, a to po dobu 1 roku od nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění. Odpovědným zástupcem právnické osoby nemůže být člen kontrolního orgánu této právnické osoby.
Odborná způsobilost pro koncesované živnosti je stanovena v příloze č. 3 k živnostenskému zákonu. Odborná způsobilost není stanovena pouze pro koncese s předměty podnikání „Prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin“ a „Silniční motorová doprava – nákladní provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti nepřesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí, – osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče“.
V příloze číslo 5 k živnostenskému zákonu naleznete seznam živností, jejichž výkon je podnikatel povinen zajistit pouze fyzickými osobami splňujícími odbornou způsobilost, a odborné způsobilosti pro výkon těchto činností.
Základní registrační a oznamovací povinnosti podnikatelů po zahájení podnikání:
Podnikatel, který je fyzickou osobou, je povinen:
- podat přihlášku k dani z příjmu fyzických osob, případně i k dalším daním u místně příslušného správce daně(ve lhůtě do 15 dnů)
- oznámit zahájení samostatné výdělečné činnosti místně příslušnésprávě sociálního zabezpečení (ve lhůtě do 8 dnů od okamžiku skutečného –
- oznámit zahájení samostatné výdělečné činnosti své zdravotní pojišťovně(ve lhůtě do 8 dnů od okamžiku skutečného zahájení podnikatelské činnosti). Podnikatelé – zahraniční fyzické osoby z tzv. 3. států (mimo EU, EHP a Švýcarskou konfederaci) uzavírají zdravotní pojištění s pojišťovnami na komerční bázi.
- oznámit vznik volného pracovního místa nebo jeho obsazení příslušnému Úřadu práce ČR
Podnikatel, který je právnickou osobou, je povinen:
- podat přihlášku k dani z příjmu právnických osob, případně i k dalším daním u místně příslušného správce daně(ve lhůtě do 15 dnů)
- oznámit vznik volného pracovního místa nebo jeho obsazení příslušnému Úřadu práce ČR.
Výše uvedené registrační/oznamovací povinnosti lze splnit spolu s ohlášením živnosti/ žádostí o koncesi na živnostenském úřadě, který zároveň vykonává funkci Centrálního registračního místa. V případě daní se jedná pouze o daně z příjmů nebo o silniční daň.
Centrální registrační místo:
Fyzická osoba může společně s ohlášením živnosti nebo žádostí o koncesi na živnostenském úřadu (na tiskopise vydaném Ministerstvem průmyslu a obchodu při osobní návštěvě vyplní referent živnostenského odboru) též oznámit zahájení samostatné výdělečné činnosti podle zákona upravujícího organizaci a provádění sociálního zabezpečení, podat přihlášku k důchodovému pojištění, podat přihlášku k nemocenskému pojištění, oznámit vznik volného pracovního místa nebo jeho obsazení, podat oznámení podle zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Právnická osoba může společně s ohlášením živnosti nebo žádostí o koncesi na živnostenském úřadu (na tiskopise vydaném Ministerstvem průmyslu a obchodu) též oznámit vznik volného pracovního místa nebo jeho obsazení.
Podnikatel může na živnostenském úřadu ve lhůtě stanovené zvláštními právními předpisy oznámit též změnu údajů uvedených v přihláškách nebo oznámeních podle odstavců 1 a 2.
Podnikatel může společně s ohlášením živnosti nebo žádostí o koncesi na živnostenském úřadu učinit též podání obsahující údaje požadované v přihlášce k registraci k dani z příjmů nebo k dani silniční, v oznámení o změně registračních údajů vztahující se k registraci k dani z příjmů nebo k dani silniční. Tato podání lze učinit pouze elektronicky ve formátu a struktuře zveřejněné Ministerstvem průmyslu a obchodu, nebo ústně do protokolu na živnostenském úřadě.
Jak na to
Oddělení registrace Odboru živnostenského a občanskosprávních agend Úřadu městské části Praha 5 naleznete ve 2. patře budovy na Náměstí 14. října 4.
Při osobní návštěvě s vámi referent vyplní Jednotný registrační formulář v elektronické podobě přímo na místě.
Osobní návštěva je možná po předchozím objednání prostřednictvím Rezervačního systému https://rezervace.praha5.cz/qnet6/appointment.xhtml?lang=cs-cz na konkrétní den a hodinu.
Podání lze též podat na příslušných formulářích přímo do podatelny Úřadu městské části Praha 5, kterou naleznete na Náměstí 14. října 1381/4, zaslat prostřednictvím držitele poštovní licence, zaslat elektronicky prostřednictvím datové schránky (ID yctbyzq), zaslat elektronicky do podatelny Úřadu městské části Praha 5 se zaručeným elektronickým podpisem: e-mail:
podatelna@praha5.cz nebo využít aplikace Elektronické podání www.rzp.cz/elpod.html
Registrační povinnosti fyzické i právnické osoby, která zahajuje podnikatelskou činnost v režimu živnostenského zákona, je možno splnit na kterémkoliv obecním živnostenském úřadě (Centrálním registračním místě).
Co musím mít s sebou
Doklad totožnosti fyzické osoby
Notářský zápis právnické osoby
Případně plnou moc k zastupování
Další doklady dle charakteru oznamované živnosti
Doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž je umístěno sídlo, liší-li se od bydliště fyzické osoby nebo má-li fyzická osoba bydliště na adrese sídla ohlašovny, zvláštní matriky nebo správního orgánu, k doložení právního důvodu pro užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí.
Doklady prokazující bezúhonnost u zahraniční fyzické a právnické osoby
Doklad prokazující odbornou způsobilost podnikatele, popř. jeho odpovědného zástupce
Formuláře
Žádost o koncesi se vždy předkládá na tiskopise vydaném Ministerstvem průmyslu a obchodu
Elektronické podání ve formátu Jednotného registračního formuláře (JRF)