Pokácení trnovníků proběhne kvůli zajištění bezpečnosti

21/09/2016

22. září bude na náměstí 14. října (za kostelem Sv. Václava) pokácen Trnovník akát. Důvodem je zajištění bezpečnosti na majetku a zdraví. Odbor správy veřejného prostranství a zeleně se tak rozhodl na základě posudku, který zpracovali odborníci v oboru arboristiky, kteří vycházejí z vizuálního posouzení stavu stromu, měření kmene akustickým tomografem Fakopp 3D a z provedení tahových zkoušek.

Dřevina vykazuje známky obvodového odumírání koruny a jsou zde patrné známky osídlení dalšími organismy. Také byl zjištěn podíl odumřelého a rozkládajícího se dřeva v koruně a přítomnost prvků se zvýšeným biologickým potenciálem. Jedná se o strom se zásadně zhoršenou perspektivou kvůli mechanickým poškozením a závažným defektům. Na tomto místě bude následně provedena nová výsadba.

Odborně posouzeny byly i další dva akáty rostoucí na náměstí 14. října. U nich bude proveden zdravotní řez a zkontrolovány vazby koruny.

V příštím týdnu bude dále pokácena vzrostlá líska turecká v parku Portheimka. Jedná se o odumírající strom, jehož pěstební stav, vitalita a podíl nekromasy prakticky nedávají naději na perspektivní existenci. Dochází k vylamování větších větví a odumírají celé partie koruny.