Orchestr města Córdoba na Praze 5
19/11/2008MČ Praha 5 Vás zve na v pořadí čtvrtý koncert vážné hudby v Národním domě na Smíchově ve čtvrtek 20. 11. 2008 od 19.30 hod. Na tomto koncertu se představí Orchestr města Córdoba pod taktovkou dirigenta Manuela Hernández-Silva (Španělsko). Na klavír bude hrát korejská sólistka Jeong-Won Suh. Na programu budou díla Manuel de Falla nebo Sergeje Prokofjeva.
„Jedná se v tomto roce o poslední koncert v cyklu koncertů vážné hudby, kterými se Městská část Praha 5 hrdě hlásí k odkazu našich předků,“ řekl k projektu starosta Milan Jančík. „I letos jsme se setkali s velkou odezvou, věřím, že máme na co navazovat a jsem potěšen, že Praha 5 je spojována nejen se slovy dynamicky se rozvíjející část Prahy, ale také jako místo, kde kvalitní hudba a kvalitní kultura mají svůj prostor. Pracujeme již na dalším ročníku těchto koncertů. Je prestižní záležitost vystoupit na některém z nich a zájem projevují renomovaní čeští i zahraniční umělci. Letošní sezona, dramaturgie i jména umělců jsou toho důkazem,“ informoval zástupce starosty MČ Praha 5 Lukáš Herold.
„Těší mě vzrůstající zájem o naše koncerty i atmosféra, která je doprovází. Dramaturgie večerů je sestavena tak, aby vyhověla nejen stálým návštěvníkům, ale aby motivovala i další milovníky vážné hudby k návštěvě koncertů,“ dodává zastupitelka Eva Kalhousová.
Podrobnější informace o koncertu a účinkujících:
Orchestr města Córdoba vznikl v roce 1992 jako sdružení vytvořené regionální vládou španělské provincie Andalusia, společně s městskou radou dolnoandaluského města Córdoba. Za dosavadních patnáct let svého uměleckého působení uskutečnil asi 900 koncertů v často velmi zajímavém prostředí, jako jsou starobylá mešita, přestavěná v barokní katedrálu a pevnost katolických králů v Córdobě, Národní koncertní sál v Madridu, sál Manuela de Fally v Granadě, klášter San Lorenzo del Escorial a řada jiných míst v celém Španělsku – Santiago de Compostella, Gijon, Bilbao, Cantabria, Toledo, Sevilla a další. Orchestr je také velmi aktivní v uvádění novinek zejména španělských, ale i jihoamerických skladatelů ve španělských, evropských i světových premiérách. Orchestr ovládá velmi rozsáhlý repertoár symfonické hudby od období baroka po současná díla a úspěšně spolupracuje i při vystoupeních různých významných sólistů nebo si k jednotlivým produkcím zve přední hostující dirigenty. Na uměleckém růstu orchestru se podíleli zejména Leo Brouwer v letech 1992–2001, Gloria Isabel Ramos Triano v letech 2002–2004 a od sezony 2005–2006 jako první dirigent a umělecký vedoucí Manuel Hernández-Silva.
Córdobský symfonický orchestr je členem španělské Asociace symfonických orchestrů (AEOS) a v roce 1999 byl společně s katalánskou operní sopranistkou Victóriou de los Ángeles a Barcelonským symfonickým orchestrem nominován na cenu pro nejlepšího klasického umělce, udělovanou španělským Ústředním svazem autorů (SGAE) a Asociací interpretů a výkonných umělců (AIE). Nahrávka córdobského orchestru dvou trojkoncertů Leo Brouwera a Tomáse Marca byla v roce 2003 španělskou Akademií hudby poctěna označením Nejlepší zvukový záznam klasické hudby.
Manuel de Falla (1876–1946), jeden z nejvýznamnějších španělských skladatelů, také vynikající pianista, studoval v Madridu. Věnoval se studiu španělského folkloru, což rozhodujícím způsobem ovlivnilo jeho tvorbu. Teprve poté, co sám pečlivě studoval starošpanělské hudební památky, si troufl využít některé inspirace ve své hudbě – taneční rytmy, melodické skoky či nástrojové barvy.
Dirigent koncertu, Manuel Hernández-Silva se narodil ve venezuelském hlavním městě Caracasu v roce 1962. Obor orchestrálního dirigování studoval na Vídeňské hudební konzervatoři u profesorů Reinharda Schwarze a Georga Marka. Konzervatoř absolvoval s vyznamenáním v roce 1989. V témže roce mu byla udělena první cena v dirigentské soutěži „Forum mladých umělců“, organizované Vídeňským komorním orchestrem, se kterým jako dirigent vystoupil ve Vídni a v Linci. V letech 1991 až 1994 působil jako první dirigent regionálního orchestru ve španělském městě Murcia a s úspěchem také začal jako hostující dirigent vystupovat s řadou renomovaných orchestrů v Koreji, Maďarsku, Německu, Španělsku, Venezuele, Kolumbii, Mexiku, Kanadě, USA a v některých dalších zemích. Mezi jeho mimořádně úspěšná vystoupení dosud patří zejména koncerty v Boston Symphony Hall v lednu 2004, kde dirigoval Hartfordský symfonický orchestr, a v lednu 2005, kdy v Alice Tully Hall dirigoval Torontský symfonický orchestr. Prvním dirigentem a uměleckým vedoucím orchestru v městě Córdoba ve španělské Dolní Andalusii se stal v koncertní sezoně 2005 až 2006. Vedle taktovky se věnuje též pedagogické činnosti jednak v mezinárodních kurzech a lekcích, jednak na Vídeňské hudební konzervatoři, v mistrovské třídě orchestrálního dirigování.
Jihokorejská klavíristka Jeong-Won Suh absolvovala dívčí univerzitu Ewha v Soulu a získala akademickou hodnost bakaláře. Svou uměleckou kvalifikaci však ještě zvýšila v USA studiem Konzervatoře hudby v Bostonu v Nové Anglii, kde získala absolventský diplom. Umělecké studium završila ještě diplomem, získaným po absolvování kurzu na univerzitě v Indianě. V současné době kromě řady koncertních vystoupení vyučuje klavírní hru na své mateřské univerzitě Ewha v Soulu. Za svá umělecká soutěžní vystoupení získala řadu ocenění doma i v zahraničí včetně první ceny na soutěži pořádané Korejskou hudební asociací, v korejské soutěži Sam-ik Piano, v hudební soutěži časopisu Joo-ang, v hudebním konkurzu Korejské národní televize KBS, v soutěži NEC Honor Competition, v koncertní soutěži Univerzity v Indianě aj. Jako sólistka vystupovala s Moskevským komorním orchestrem, Krakovskou filharmonií, Filharmonií George Enescu, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy, Filharmonií v Hradci Králové, Severočeskou filharmonií v Teplicích, Štátným komorným orchestrem v Žilině, Budapešťským symfonickým orchestrem MAV, Komorním orchestrem Univerzity v Indianě, Korejským symfonickým orchestrem, Euro-asijským filharmonickým orchestrem a dalšími. Působí také jako porotce v různých mezinárodních klavírních soutěžích, například ve Skrjabinově mezinárodní klavírní soutěži, mezinárodní klavírní soutěži španělského svazu skladatelů aj.