OPPIK – dotační program na podporu českých podnikatelů
30/06/2017Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (dále jen “OPPIK”) je stěžejním programem na podporu českých podnikatelů v letech 2014-2020. Podávání žádostí v něm bylo spuštěno v roce 2015.
Na programové období 2014-2020 v souladu s rozpočtovým rámcem Evropské unie pro toto sedmileté období byly pro Českou republiku vyčleněny prostředky ve výši téměř 24 miliard eur. Oproti OPPIK 2007-2013 je kladen větší důraz na posílení strategického řízení a plánování při přípravě a realizaci projektů a také je zavedena vyšší míra uplatnění finančních nástrojů na úkor dotací.
Pro účely vlastní implementace OPPIK je využito nižší členění operačního programu na dílčí tzv. programy podpory. Zároveň tím došlo k naplnění zákona č. 47/2002 Sb., o podpoře malého a středního podnikání, podle něhož musí programy zaměřené na podporu podnikatelů schválit vláda ČR. Vláda na svém jednání dne 9. února 2015 schválila 20 z předpokládaného celkového počtu 24 programů podpory. Vedle dotačních programů podpory se v OPPIK počítá rovněž s programy využívajícími jako formu podpory finanční nástroje, jejichž využití však musí podle evropské legislativy nejprve projít předběžným posouzením. Všechny programy podpory OPPIK budou spolufinancovány z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Kromě základní charakteristiky a cíle obsahuje každý program podpory bližší vymezení možných příjemců podpory, informace o podporovaných a nepodporovaných aktivitách, podmínky kladené na předkládání projektových záměrů a další podrobnosti.
PROGRAMY PRO PROGRAMOVÉ OBDOBÍ 2014-2020
Alokace ESI fondů mezi programy v období 2014-2020
Programy pro programové období 2014 – 2020 byly vymezeny usnesením vlády ČR č. 867 ze dne 28. listopadu 2012. Jedná se o následující programy:
Národní operační programy
- Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, řízený Ministerstvem průmyslu a obchodu;
- Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání, řízený Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy;
- Operační program Zaměstnanost, řízený Ministerstvem práce a sociálních věcí;
- Operační program Doprava, řízený Ministerstvem dopravy;
- Operační program Životní prostředí, řízený Ministerstvem životního prostředí;
- Integrovaný regionální operační program, řízený Ministerstvem pro místní rozvoj;
- Operační program Praha – pól růstu ČR, řízený Magistrátem hlavního města Prahy;
- Operační program Technická pomoc, řízený Ministerstvem pro místní rozvoj;
- Operační program Rybářství 2014-2020, řízený Ministerstvem zemědělství;
- Program rozvoje venkova, řízený Ministerstvem zemědělství;
Programy přeshraniční spolupráce
- Interreg V-A Česká republika – Polsko, řízený Ministerstvem pro místní rozvoj;
- Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika, koordinovaný na území České republiky Ministerstvem pro místní rozvoj;
- Interreg V-A Rakousko – Česká republika, koordinovaný na území České republiky Ministerstvem pro místní rozvoj;
- Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014-2020, koordinovaný na území České republiky Ministerstvem pro místní rozvoj;
- Program spolupráce Svobodný stát Sasko – Česká republika 2014-2020, koordinovaný na území České republiky Ministerstvem pro místní rozvoj;
Programy nadnárodní a meziregionální spolupráce
- Program nadárodní spolupráce Interreg CENTRAL EUROPE, koordinovaný na území České republiky Ministerstvem pro místní rozvoj;
- Program nadnárodní spolupráce Interreg DANUBE, koordinovaný na území České republiky Ministerstvem pro místní rozvoj (schválen dodatečně usnesením vlády ČR č. 447 ze dne 12. června 2013);
- Program meziregionální spolupráce INTERREG EUROPE, koordinované na území České republiky Ministerstvem pro místní rozvoj.
- Program meziregionální spolupráce ESPON 2020
- Program meziregionální spolupráce INTERACT III
- Program URBACT III
Programy byly vymezeny v návaznosti na 8 tematických okruhů stanovených na národní úrovni, které představují „převodník“ mezi úrovní národních rozvojových priorit a cílů a prioritních os jednotlivých programů. Tyto okruhy se opírají o řádně zdůvodněné problémové analýzy zpracované resorty, kraji a zástupci měst a obcí a byly podrobeny dlouhé, důkladné a detailní debatě a systematickému ověřování potřeb ze strany partnerů.
Programy jsou připravovány v gesci příslušných resortů a projednávány s relevantními partnery regionálními, lokálními, hospodářskými i sociálními a také se zástupci neziskového sektoru. Koordinací přípravy programových dokumentů jak na úrovni ČR, tak i EU bylo usnesením vlády č. 650 ze dne 31. srpna 2011 pověřeno Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.
**************************************************************************
Monitorovací výbor Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost
Monitorovací výbor OPPIK (dále jen “MV OPPIK”) byl zřízen ministrem průmyslu a obchodu za účelem monitorování provádění OPPIK v souladu s čl. 47 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1303/2013 ze dne 17. prosince 2013, o společných ustanoveních o Evropském fondu pro regionální rozvoj, Evropském sociálním fondu, Fondu soudržnosti, Evropském zemědělském fondu pro rozvoj venkova a Evropském námořním a rybářském fondu, o obecných ustanoveních o Evropském fondu pro regionální rozvoj, Evropském sociálním fondu, Fondu soudržnosti a Evropském námořním a rybářském fondu a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 1083/2006. MV OPPIK se schází nejméně jednou za rok a posuzuje provádění programu a pokrok při plnění jeho cílů. Byl ustaven na principu partnerství a jeho členy jsou představitelé hospodářské, veřejné a sociální sféry, má 28 členů, kterými jsou předseda, místopředseda a členové MV OPPIK.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (dále jen “MPO”) jako řídicí orgán vyhlašuje výzvy k programu podpory: http://www.mpo.cz
- Pro další informace doporučujeme sledovat rovněž internetové stránky Ministerstva pro místní rozvoj ČR (dále jen “MMR”), kde jsou zveřejňovány komplexní informace i k přípravě dalších nových programů, které budou spolufinancovány z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF). Proces přípravy programů probíhá souběžně na úrovni EU a na národní úrovni.
Zdroj: MPO, MMR