Ohrazení se proti tvrzení ohledně “smlouvy” mezi MČ Praha 5 a ČLR

08/03/2016

Ohrazuji se proti tvrzení, že MČ Praha 5 má uzavřenou podobnou smlouvu, jakou uzavřelo s Čínskou lidovou republikou hlavní město Praha.

Mezi MČ Praha 5 a obvodem Panyu v kantonu Guangzhou je uzavřené (pouhé) memorandum, které žádným způsobem neuznává jednotnou Čínskou lidovou republiku a nezahrnuje žádné politické proklamace. Toto je zcela zásadní rozdíl a je chybou, pokud jej někdo nevnímá.

Memorandum navíc nemáme uzavřené s hlavním městem Pekingem, které je jasným centrem politické moci, ale s obvodem kantonu, který je považován za nejsvobodnější a nejrozvinutější část Číny. V této souvislosti je navíc vhodné zmínit, že Praha 5 tradičně vyvěsí 10. března tibetskou vlajku, což Magistrát HMP v tuto chvíli nemůže.

starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09)

Memorandum uzavřené 14. května 2015 hovoří o spolupráci v oblastech kultury, sportu, cestovního ruchu, obchodu, vědy a techniky. Na jeho základě se připravují projekty, na nichž budou partnerská města spolupracovat.