Obnova parku Na Skalce startuje

08/04/2009

Radní MČ Praha 5 rozhodli o kompletní rekonstrukci parku Na Skalce v památkové zóně Smíchov. Tento neoklasicistní park vznikl v 19. století podle návrhu slavného Františka Thomayera. V roce 2008 došlo k sesuvu skalního výchozu, který je spolu s jezírkem výrazným architektonickým prvkem tohoto parku. Vzhledem ke kulturní hodnotě parku se představitelé Městské části Praha 5 po poradě s památkáři rozhodli pro kompletní rekonstrukci, která v plné míře zachová původní ráz lokality.

„Považuji rekonstrukci parku Na Skalce v památkové zóně Smíchov za velmi důležitou. Bohužel se minulý rok kvůli erozi sesula část skalního výchozu tvořícího dominantu parku. Sady spolu s neklasicistním altánem jsou nejen významnou kulturní památkou, ale i oblíbeným místem pro procházky a odpočinech místních i turistů,“ říká o revitalizaci parku místostarosta Petr Horák.

Vypracováním dokumentace byl pověřen Doc. Ing. Pavel Šimek, Ph.D. z poradenské kanceláře Florart, který bude klást maximální důraz na zachování historické hodnoty parku.

Místní obyvatelé i návštěvníci se tak mohou těšit na obnovené jezírko včetně renovovaného skalního výchozu, obnovené cesty, nové osvětlení i lavičky a tak dále. Bude obnoven i kompletní mobiliář, postaven nový závlahový systém a park bude doplněn novými keři, stromy a na mnoha místech se objeví i nový zátěžový trávník.