Občané rozhodli: Do Radlic se vrátí “sedmička”

22/02/2018

Jeden z nejvytíženějších uzlů pražské hromadné dopravy – křižovatka Anděl, která je poslední rok cílem jedné změny pro cestující za druhou, se dočká další změny. Organizátor dopravy ROPID vyslyšel požadavky občanů a městské části Praha 5 a klíčovou tramvajovou trať do Radlic bude nastálo obsluhovat linka číslo 7.

Pro křižovatku Anděl je stěžejní tramvajová doprava a metro, zároveň ale přepraví denně tisíce lidí i autobusy. V září roku 2017 došlo k prvnímu omezení – na necelý rok je pro cestující uzavřen výstup z metra u křižovatky Anděl, což vedlo ke změnám v tramvajové dopravě, kde došlo k záměně směřování linek číslo 7 a 15.

Tato změna vyvolala na podzim 2017 veliký odpor občanů Radlic, neboť nová linka nejenže přerušila přímé tramvajové spojení Radlic s druhým břehem Vltavy, ale zároveň přinesla větší intervaly, mimo špičku a o víkendech až 20 minut. Radnice Prahy 5 obdržela desítky stížností na tuto změnu, proto se starosta MČ Praha 5 Ing. Pavel Richter (TOP 09) a radní pro dopravu JUDr. Tomáš Homola (nezávislý, zvolen za DJK) rozhodli vyjednávat s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a organizátorem pražské hromadné dopravy, společností ROPID. Bylo domluveno, že během měsíce ledna bude městská část Praha 5 organizovat anketu mezi občany Radlic o tom, jaké spojení lidé preferují. Zájem o hlasování byl veliký a zhruba 1500 dotazovaných rozhodlo – linku 7 preferuje o polovinu více občanů než linku č. 15.

„Na základě preferencí občanů jsme vyjednali, že linka číslo 7 zůstane v Radlicích již nastálo. Nyní se budeme snažit najít s ROPID řešení, aby byly zkráceny intervaly. Zde je jediný problém, a to nedostatek řidičů tramvají,“ upřesňuje současnou situaci radní pro dopravu Prahy 5 JUDr. Tomáš Homola. Nutno dodat, že podle plánů se na pár týdnů linka číslo 7 do Radlic vrátila, a to z důvodu uzavírky tramvajových tratí na Malé Straně. Po dobu této výluky je linka č. 15 zrušená. Díky domluvě radnice MČ Praha 5 a ROPID zde zůstane linka č. 7 i po skončení uzavírky, což v původních plánech nebylo. „Chtěl bych poděkovat společnosti ROPID za přístup, který projevila, a za to, jak se snažila vyjít radnici, resp. občanům vstříc. Budu rád, když se i při jiné nespokojenosti občané na nás obrátí, a klidnou cestou se budeme snažit problém vyřešit,“ uvedl starosta MČ Praha 5 Ing. Pavel Richter.

Přílohy ke stažení