Nenechte si ujít Smíchovské vinobraní u Anděla!
01/10/2013Ve dnech 9. – 10. října pořádá městská část Praha 5 I. ročník Smíchovského vinobraní, které navazuje na historickou tradici pěstování vinné révy na území dnešního Smíchova a okolí. Akce se koná v prostoru pěší zóny Anděl a v rámci programu se představí například soubory folklorních tanců za doprovodu cimbálové muziky.
Návštěvníci Smíchovského vinobraní se také dozvědí zajímavou formou o historii Prahy 5, kde vždy existovala silná tradice pěstování a výroby vína. K tomuto účelu bude připraven informační panel s naučnými texty a ilustracemi. Své umění předvedou rovněž známí sommeliéři. „Návštěvníci budou moci ochutnávat víno a pochutiny u stánků různých vinařství, těšit se mohou také na burčák,“ zve starosta Miroslav Zelený (UNP). Pro ten je ve zvoleném termínu ideální doba – podle nepsaných vinařských pravidel se burčák může prodávat od 1. srpna do 30. listopadu. Smíchovské vinobraní se tak termínově nachází na vrcholu sklizně.
Z historie vinařství v Praze 5
O první vinici v Košířích hovoří prameny již v roce 1328. Roku 1357 poté Karel IV. nařídil povinné zakládání vinic. Protože původní vlastníci půdy pocházeli obvykle z církevních kruhů, patřili mezi první vinaře mniši z Plaského a Kartuziánského kláštera či Pražského probožství na Pražském Hradě. Aby došlo k rozvoji vinařství také mezi světskými vlastníky půdy, zavedl Karel IV. několik pravidel – vlastníci půdy byli na 12 let osvobozeni od nájmu a dočkali se i daňových výhod a jistot, zároveň byl omezen dovoz zahraničních vín. Příchod husitství znamenal pro mnoho vinic pohromu, avšak při jejich obnově došlo k takovému rozmachu, že lze mluvit o vrcholném období vinařství na území Prahy 5. Zkázu znamenala až třicetiletá válka: pustošení, nedostatek pracovních sil, špatná ekonomická situace a nakonec i změna životního stylu, která s sebou přinesla také větší oblibu piva, to vše vedlo k naprostému zániku vinic. V době největšího rozmachu patřily mezi nejvýznamnější vinařské lokality Prahy 5: vinice Frycková v oblasti dnešní Klamovky, vinice Perníčková v oblasti dnešní Perníkářky, vinice Hynkovská v oblasti dnešní Skalky, Zámečnice a někdejší Malé Ladronky, vinice Tiburcovská, která se táhla od Ladronky dolů a vinice Fránovská na území dnešní Kotlářky. Pásy vinic se táhly také od stolové hory Vidouce směrem k Motolu a na Smíchov.
Program Smíchovského vinobraní
Středa 9. 10.
10:00 – Zahájení prodeje
15:00 – Cimbálová muzika Jiřího Janouška
16:00 – Úvodní slovo starosty Miroslava Zeleného (UNP)
16:15 – Cimbálová muzika Jiřího Janouška
17:00 – Dětský folklórní soubor Vonička
20:00 – Ukončení prodeje
Čtvrtek 10. 10. 2013
09:00 – Zahájení prodeje
15:00 – Studánka Praha
17:00 – Sommeliérská show
18:00 – Gipsy Spirit
20:00 – Ukončení prodeje
Změna programu vyhrazena.