Museum skla Portheimka představí novou výstavu Caution: Contents Hot!
16/06/2019Museum skla Portheimka v sobotu 22. června 2019 představí novou výstavu „Caution: Contents Hot! Sklo v netradičních souvislostech“ , která bude k vidění až do 3. listopadu 2019.
Museum skla Portheimka již za pár dní uvede novou výstavu pod názvem „Caution: Contents Hot! Sklo v netradičních souvislostech“, která potrvá až do 3. listopadu 2019. Výstava střídá úspěšnou uměleckou instalaci Svěží barvy / Fresh Colours.
Výstava děl Vendulky Prchalové a Heleny Todd představuje experimentální přístupy k současné sklářské tvorbě a designu. Obě autorky dlouhodobě pracují se sklem netradičním způsobem a kombinují je s dalšími látkami a médii, čímž vystupují z mnohdy uzavřeného materiálově specifického prostředí.
„Výstavu Caution: Contents Hot! považuji za zcela výjimečný projekt, který zavede návštěvníky do světa dosud nepoznaného. Exponáty a jejich kompozice ve vás vyvolají hluboký vnitřní prožitek. Jsem rád, že se Museum skla Portheimka nebojí ani experimentální tvorby. Skvělé druhé místo Národní soutěže muzeí Gloria musaealis v kategorii „Muzejní počin roku 2018“ jen dokazuje, že se Museum skla Portheimka vydalo správnou cestou,“ uvedl radní MČ Praha 5 pro kulturu, Lukáš Herold (ODS).
Vendulka Prchalová i Helena Todd dlouhodobě pracují se sklem netradičním způsobem, kombinují je s dalšími látkami a médii, čímž vystupují z mnohdy uzavřeného materiálově specifického prostředí. Do výstavy se propisují úvahy nad materiemi a tvůrčími procesy, jejich proměnlivostí a neukončeností.
Vendulka Prchalová ve své sklářské tvorbě prolíná tradiční řemeslné postupy se současnými uměleckými přístupy a novými technologiemi (3D-tisk, vývoj vlastní sklářské technologie aj.). Skleněné instalace a objekty propojuje s atypickými materiály (např. tavené sklo s kaligrafickou tuší), přičemž klade důraz na procesuálnost a proměnu děl v čase.
Helena Todd vytváří funkční objekty a umělecké instalace, v nichž experimentálním způsobem kombinuje sklo s dalšími materiály (textil, kov aj.). Výsledná díla nechávají vyniknout netradičním strukturám a atypickým skleněným formám. Vedle designu se intenzivně věnuje tvorbě šperků, konceptuálních oděvů a intermediálním možnostem jejich prezentace.
Alena Štěrbová je kurátorka a historička umění. Jejím dlouhodobým zájmem jsou oblasti designu i současného umění a jejich zprostředkování široké veřejnosti. Rovněž se kriticky věnuje možnostem prezentace skleněných artefaktů uvnitř i vně materiálově specifického kontextu. V současné době působí v oddělení vzdělávání Národní galerie v Praze, kde koncipuje programy pro veřejnost.
Informace k výstavě:
Termín: 22. června 2019 – 3. listopadu 2019
Adresa: Museum skla Portheimka, Štefánikova 68/12, 150 00 Praha 5-Smíchov
Otevírací doba: úterý až neděle 10–18 hodin