MČ Praha 5 vás zve na výstavu Kráska a zvíře
11/10/2008Městská část Praha 5 spolu s občanským sdružením Aréna a ve spolupráci s Rádiem Ethno vás zve na novou výstavu v galerii Vila Portheimka (Štefánikova 12, Praha 5, tram č.9 zast. Arbesovo náměstí, nebo metro B Anděl). Výstavou Kráska a zvíře Portheimka významným způsobem obohacuje svoji náročnou a přitom návštěvnicky vstřícnou dramaturgii, která se stává i poznávacím znamením této krásné výstavní prostory.
Doba konání výstavy: od 14. října do 7. listopadu 2008.
Více než třicet českých výtvarníků bylo osloveno, aby ztvárnilo svůj umělecký pohled na slavné téma Kráska a zvíře. Tento mýtus vyjadřuje věčný rozpor mezi fyzickou a duševní krásou, pomíjivost vnějších atributů a důležitost vnitřní integrity člověka v nepředvídatelném toku času. Výtvarníci různých generací zastupujících téměř celé 20.století v českém umění (nejstarší vystavující umělkyně je Alena Koenigsmarková, nar. 1919, nejmladší pak Dana Pfefferová, nar. 1976) vytvořili své osobité imprese na téma Kráska a zvíře. Od rozryvných až apokalyptických vizí Jana Grimma (nar. 1943) či Antonína Stibůrka (nar. 1942), přes svérázný poetismus Vladislava Kasky (nar. 1945) až po křehká podobenství Jaroslava Šerých (nar. 1928) či Bohunky Waageové (nar. 1948). Jedním ze svých nejpůsobivějších děl se tu připomene také nedávno zesnulý malíř a grafik Jan Souček (1941 – 2008), jehož soubornou výstavu hostila Portheimka v červenci t.r.
Výstava Kráska a zvíře je také mj. reprezentativní přehlídkou výtvarníků narozených ve 30. až 50.letech minulého století, dnešních padesátníků až sedmdesátníků, oné silné generace, jež tvořila svá klíčová díla na sklonku tání Pražského jara a v letech následujících. Generace, která má mnoho tváří i osobitých výtvarných rukopisů, přesto však má jedno společné: pracovala v době, která byla pro umělce nesnadná, vyžadovala často vyjadřování v alegoriích a dvojsmyslech, nutila autory skrývat svá osobní poselství do metafor, což ji tolik odlišovalo od doby polistopadové, umožňující možná explicitnější – ale to není totéž, co hlubší – umělecké sebevyjádření.
Výtvarníci, jejichž díla jsou součástí expozice Kráska a zvíře:
Blanka Adensamová, Lukáš Bradáček, Jiří Dlask, Vlasta Dlouhá, Jan Eckert, Ivan Exner, Jan Grimm, Václav Holub, Jindra Husáriková, Jiří Jirásek, Vladislav Kaska, Klára Klose, Alena Koenigsmarková, Aleš Krejča, Zdena Krejčová, Mikuláš Lubomírský, Josef Mžyk, Petra Oriešková, Dana Pfefferová, Milan Ressel, Eliška Rožátová, Waldemar Sokol, Jan Souček, Pavla Soukupová, Antonín Stibůrek, Ludwig Stocker, Irena Šafránková, Jaroslav Šerých, Mlada Šerých, Jaroslava Švarcová, Bohunka Waageová, Kamila Ženatá.