Lidí v seniorském věku v Praze 5 přibývá
20/02/2019„Věk je jenom číslo, ale my musíme pracovat s konkrétním číslem. V souvislosti se seniory na Praze 5 pracujeme s číslem 60, což je seniorský věk odvozený z údajů Světové zdravotnické federace. Musíme pracovat s konstantním číslem, abychom byli připraveni na nárůst počtu této skupiny,“ uvedl mj. Petr Lachnit, radní pro sociální oblast a bezpečnost MČ Praha 5 v pořadu Praha TV Host dne.
Radní připomněl, že MČ Praha 5 má přibližně 85 tisíc občanů, z nichž již 20 tisíc překročilo šedesátku a křivka bude dále stoupat.
Za zásadní problém označil Lachnit nedostatek bytů, které mají charakter domů s pečovatelskou službou. MČ Praha 5 podle jeho slov na řešení pracuje – připravuje bydlení pro seniory v Raudnitzově domě a na Poštovce.
„Nejde ale jen o byty, jde o domy se zázemím jak se službami typu masáže, rehabilitace případně pedikúra, tak i společenským,“ zdůraznil Lachnit.
V této souvislosti připomněl dobrou práci seniorských klubů resp. komunitních center na Praze 5.
„Naši senioři se nechtějí institucializovat. Zjistili jsme, že jim vyhovuje práce na platformě našich komunitních center. Senioři se chtějí účastnit společenského života. My jim poskytujeme prostory, základní vedení a to ostatní je na nich,“ řekl Lachnit s tím, že tento „model“ skvěle funguje:
„Dokazuje to prestižní první místo v soutěži Senior roku vyhlášené Nadací Charty 77 v rámci o projektu Senzační senioři. V kategorii Nejlepší klub 2018 ho totiž získali dohromady Senzační senioři z Komunitního centra Prádelna a Komunitního centra Louka v Praze 5“.
Zajímá vás, jaká jsou pravidla přidělování seniorských bytů? Anebo komu je určena oblíbená služba Taxík Maxík? Chcete vědět, které kurzy mají „pětkoví“ senioři nejraději?
Dozvíte se rozhovoru, který je ke zhlédnutí zde:
Formát metropolitní televize Praha TV – pražské rozhovory se zajímavými lidmi.