Je vám blízké dobrovolnictví? Připojte se k nám!
13/03/2019Nedávno se nám, resp. Vzdělávacímu a informačnímu centru Praha 5 (VIC) díky iniciativě jeho klientek podařilo zahájit smysluplnou a potřebnou aktivitu. Jedná se o doučování dětí cizinců a dětí, které by si jinak tento „nadstandard“ nemohly dopřát. Iniciátorkami tohoto „projektu“ jsou milé dámy seniorky, které chtějí svůj volný čas a zkušenosti nabídnout těm, kteří to potřebují. Přes počáteční obtíže se nám společně povedlo jejich nápad realizovat, a proto bychom Vás rádi inspirovali a ukázali Vám, jak dobrovolnictví funguje a co komu přináší.
Paní Marie, která je naší studentkou italštiny, teď mimo jiné doučuje dvě dívky z Venezuely matematiku a fyziku o spolupráci říká: „Nepřestávám se divit, jak je každé dítě jiné, jak je každé jedinečné. Snažím se každému určitému děvčeti, chlapci vysvětlit to, co nechápou. U dětí, které k nám přicházejí z cizích zemí, je zajímavé, co se dozvídám o jejich kultuře, jazyku. Získávám tím bezprostřednější náhled na jejich zemi. Pak si s velkým zájmem přečtu třeba dějiny střední Asie, nebo sleduji dění ve Venezuele, zajímám se o volby na Ukrajině. Dopřávám si tím tak trochu „virtuální” cestování.“
Jejím prvním studentem a teď již absolventem byl chlapec z Uzbekistánu, se kterým se sešli šestkrát na doučování fyziky. Vzhledem k jeho schopnostem už teď látku zvládá sám a péči Marie dále nepotřebuje. Samozřejmě má ale možnost kdykoliv zavolat a požádat o pomoc.
Marie s námi sdílela i důvody, které ji vedly k dobrovolnické práci s dětmi: strach z prázdnoty, z nepotřebnosti, neužitečnosti, potřeba mezilidských vztahů, ale také každodenní potřeba řešit logické hádanky, místo sudoku a křížovek matematické příklady a vysvětlování fyzikálních jevů.
Naší druhou dobrovolnicí je paní Ing. Ludmila Luxová, která jako profesionální tlumočnice a překladatelka 20 let pracovala pro PIS na Praze 5 a jako dobrovolnice několik let v organizacích pracujících s imigranty (Inbáze, EKS, SIMI…). Nyní mimo jiné doučuje a odborně připravuje k přijímacím zkouškám na ČVUT a na LF UK dva chlapce z Ruska a Kazachstánu a o jejich spolupráci říká: „Pro doučování češtiny používám interaktivní metodu, která zvyšuje motivaci studentů k učení. K osvojení správné výslovnosti využívám poezii a písně neboť „melodie“ vytvořené střídáním slabik, rýmů a not vedou ke snazšímu zapamatování a zautomatizování správné výslovnosti českých slov a obratů.“
Jejím prvním studentem a teď již absolventem elektrotechnické fakulty ČVUT byl chlapec z Ruska, kterého připravovala k přijímacím zkouškám. Paní Ludmila s námi také sdílela i důvody, které ji vedly k dobrovolnické práci. Jelikož znalost češtiny je základním pilířem úspěšné integrace cizinců do společnosti, rozhodla se pomáhat cizincům ve zdokonalování jazyka, aby se úspěšně integrovali a byli spokojeni nejen sami se sebou, ale i přínosem pro tuto zemi, ve které našli svůj domov. Vzhledem k tomu, že její překladatelskou specializací je čeština – ruština, nabízí doučování češtiny především rusky mluvícím dětem i dospělým.
Doučování probíhá v prostorách kanceláří VICu v časech dle dohody dětí a lektorů.
Informační centrum je tak v roli zprostředkovatele a zároveň dohlíží na průběh doučování.
Pokud bychom našli další lektory na doučování, neměli by radost jen děti, ale i paní Ludmila a Marie, které by uvítaly možnost sdílet zkušenosti, sdělovat si dojmy z práce s dětmi a zároveň možnost se zastoupit v případě potřeby.
Závěrem našeho rozhovoru Marie dodala: „Kromě sobeckých důvodů popsaných výše, bych si přála, aby děti z cizích zemí, které k nám přišli žít, zde žily rády a vážily si svobodné a prosperující země.“
- Vzbudili jsme Váš zájem a chcete se do „projektu“ zapojit?
Pak budeme rádi, když nám napíšete e-mail:
nebo nám zavoláte na telefonní číslo:
+420 739 310 119.
Paní Marie se svou studentkou
Česky “krok za krokem” s lektorkou paní Ludmilou