Jak prezentovat závažná společenská témata ve veřejném prostoru? I o tom se mluvilo na radnici Prahy 5
18/06/2024V minulém týdnu uspořádala městská část Praha 5 moderovanou diskuzi nad uměleckou realizací od Praho! project, instalovanou na stěnách podchodů ke stanici metra Jinonice. Instalace se snaží veřejnosti přiblížit závažná společenská témata prostřednictvím autentických výpovědí. Obsah výpovědí se však nelíbí místním obyvatelům, kteří žádají okamžité odstranění.
Umělecká realizace, jejíž anglický název We Should Have a Talk vyzývá k dialogu, se snaží poukazovat na závažná společenská témata týkající se emancipace, feminismu a inkluze, s nimiž se v Česku stále pojí několik předsudků. Po vernisáži této realizace, která proběhla v dubnu, se mezi obyvatelkami a obyvateli Jinonic rozpoutala bouřlivá diskuze nad tím, zda výjevy a citáty vyobrazené v rámci realizace patří na stěny podchodů, jimiž každý den prochází místní do svých domovů. Část těchto obyvatel dokonce sepsala petici, která žádá odstranění výmalby.
Vedení radnice Prahy 5 se proto rozhodlo uspořádat veřejnou debatu, kam přizvalo zástupkyně petentů, spoluzakladatelky organizace Praho! project, vedení místních základních škol a zástupce z řad odborníků, aby společně diskutovali nad možnými řešeními. Z některých komentářů zveřejněných pod peticí nebo na sociálních sítích totiž mimo jiné vyplývá určitá obava z toho, jak jednotlivá sdělení umělecké realizace mohou vnímat děti.
Foto: Diskuze k umělecké realizaci We Should Have a Talk, uprostřed starostka Radka Šimková.
„Přestože pozemky jinonických podchodů nejsou ve správě naší městské části, rozhodli jsme se alespoň umožnit prostor pro společnou diskuzi a hledání možných řešení,“ komentuje Radka Šimková, starostka MČ Praha 5 (Praha 5 sobě). „Jasně vnímám, že témata této realizace je potřeba ve veřejném prostoru otevírat a mluvit o nich, aby nebyla předmětem tabu. Zároveň je však třeba vyslechnout názory místních obyvatel a dát prostor k společné diskuzi i těm, kteří se domnívají, že je místo umístění této realizace nevhodné,“ dodává starostka.
Ze setkání vyplynulo hned několik možných řešení, které může vedení Prahy 5 ze své pozice nabídnout. Jedním z nich je pomoc při vyjednávání o další podobě podchodů. Délka současné realizace je totiž smluvně ošetřená po dobu jednoho roku s možností prodloužení. Dá se však předpokládat, že o její prodloužení nebude zájem. V tu chvíli by se radnice Prahy 5 snažila zajistit, aby se do rozhodování o budoucí podobě podchodů zahrnuli i obyvatelky a obyvatelé Jinonic, od které již vyšly konkrétní návrhy na novou podobu podchodů. Dalším řešením je financování a zprostředkování workshopů na téma primární prevence sexuálního násilí a toho, jak s dětmi komunikovat témata tělesnosti, genderu a sexuality na základních školách, ale i v rodinách.
„V reakcích na We Should Have a Talk mimo jiné zaznívá obava rodičů z přímé konfrontace dětí s texty, které odkazují na složitá témata jako je například sexuální násilí. Debata otevřela možnost další spolupráce s odborníky, kteří se na přípravě umělecké instalace podíleli. Z jejich strany padl návrh, že by se v rámci této umělecké realizace mohly pořádat edukativní workshopy, což by projekt obohatilo o další rozměr. Z pozice zřizovatele návrh vítáme a rádi pomůžeme s realizací těchto preventivních edukativních programů, které by vhodně navázaly na instalaci v podchodech a rozšířily preventivní programy na našich školách,“ komentuje radní pro školství Alena Janďourková (Praha 5 sobě).
Foto: Zástupkyně petentů.