Geoportál pomáhá obyvatelům Prahy 5

22/12/2021

Sedm měsíců už funguje Geoportál Prahy 5. Ten radnice spustila do ostrého provozu v květnu 2021 a webová mapa na jednom místě umožňuje obyvatelům vyhledat projekty realizované městskou částí, služby, dětská hřiště, školy, ale i mnoho dalšího. Co všechno už interaktivní mapa obsahuje?

„Geoportál Prahy 5 je velkým pomocníkem v orientaci po městské části. Zaneseny jsou zde informace, které běžná mapa nenabízí. Na jednom místě totiž poskytujeme veřejnosti informace z pětky a já jsem nadšená, že po několikaměsíčním fungování se nám podařilo zanést to nejdůležitější. Od našich obyvatel dostávám samé pozitivní ohlasy, a to mě velice těší,“ říká starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) a dodává: „Portál nám umožňuje nejenom jednoduše informovat, ale slouží i jako oboustranná komunikaci mezi radnicí a obyvateli, například formou různých anket, soutěží a jiných zpětných vazeb.“

Interaktivní mapa neslouží jenom pro občany, ale i pro úředníky. „Tímto krokem přibližujeme náš úřad lidem, ale i naopak. My nechceme jenom odkazovat na úřední desku, a proto geoportál budeme dále zdokonalovat a přidávat další informace,“ dodává tajemnice úřadu Kateřina Černá. A co je například v plánu? Mapa by měla obsahovat harmonogramy zimní údržby či sečení travnatých ploch.

Seznam všech zapracovaných oblastí:

• Kontejnery na sběr tříděného odpady.
  • Sociální služby.
  • Noční lékárny, pohotovosti a odběrná místa antigenních/PCR testů.
  • Dětská hřiště, venkovní posilovny a místa ke koupání.
  • Mateřské, základní, hudební, střední a vysoké školy (veřejné i soukromé).
  • Vánoční stromy Prahy 5, prodej kaprů a stromků.
  • Pracoviště úřadu, Czech POINTu a pošty.
  • Investiční a rozvojové záměry MČ Praha 5.
  • Okrsky městské policie (MP) a služebny MP, státní policie a hasičů.
  • Vyhlídková místa, památky, veřejná WC a pítka.
  • Tři výletní trasy po pětce.
  • Ambasády.
  • Volební okrsky a místnosti.
  • Výsledky soutěže o nejlepší fotku z léta na Praze 5.
  • Katastrální území a lokality Prahy 5.

Geoportál Prahy 5: všechny dostupné vrstvy

Záměr pořídit geoportál je v souladu s Programovým prohlášením Rady městské části Praha 5, kde se vedení pátého obvodu zavázalo partnersky, kvalitně, vstřícně a participačně komunikovat s obyvateli Prahy 5. Rovněž je zahrnut v již schválené Strategie rozvoje MČ Praha 5 pro období 2030+.