Evropský týden mobility a Den bez aut na Pětce

17/09/2024

Praha se i letos připojila k Evropskému týdnu mobility (16.–22. 9.), který již od roku 2002 vyhlašuje Evropská komise. V jeho rámci probíhá řada akcí, které mají zvýšit povědomí občanů o udržitelné městské dopravě, upozornit na existující problémy v této oblasti a hledat řešení šetrná ke klimatu a životnímu prostředí. Zájemci o dané téma si přijdou na své také v naší městské části.

Den bez aut

Tato akce se koná ve čtvrtek 19. září od 12.00 do 18.00 hod. před kostelem sv. Václava a v přilehlé Štefánikově ulici. Odkazuje na Mezinárodní den bez aut (22. 9.), kdy se tradičně vyzývá k omezení dopravy motorových vozidel a k užívání alternativních dopravních prostředků. Veřejnosti se představí odborná témata zaměřená na udržitelnou mobilitu v hlavním městě. Vystoupí k nim odborníci z řad organizací, které zřizuje magistrát, jako jsou například IPR, ROPID, DPP nebo SZ VRT. Zazní také názory představitelů magistrátu, starostky Prahy 5 Radky Šimkové, místostarosty pro dopravu Milana Kryla, zástupců akademické obce i občanských spolků.

Program bude doplněn o zábavnou část, při níž zahraje orchestr Městské policie, předvede se spanilá jízda kargo kol a můžete si vyzkoušet i různé soutěže. Na vyparkované části v Štefánikově ulici bude si lze prohlédnout tematickou výstavu, stánek car sharingu nebo nabíjení elektromobilů.

Kompletní program akce najdete na stránkách https://praha.eu/web/etm.

CYCLE UP! Veins of Strain: Nástrahy pražské cyklistiky

Ve stejný den od 18.30 hod. bude ve vedlejším parku u Portheimky k vidění interaktivní instalace umělkyně Chelsea Kim. Ta upozorňuje na problémová místa pražské cyklo-infrastruktury a proměňuje je ve vizuální i fyzický zážitek. Zatímco diváci šlapou do pedálů stacionárního kola, na mapě se zvýrazňují úseky, které respondenti průzkumu organizace Auto*Mat označili za nejvíce problematické.

Podrobnosti k této akci naleznete zde: https://fb.me/e/2k1hJD0qJ.

Na obě tyto akce doporučujeme přijet na kole. V případě využítí Rekola s kódem CycleUp obdržíte dvě 30minutové jízdy zdarma. Parkování kol je zajištěno před Štefánikovou pasáží OC Nový Smíchov. Každý si tak může vyzkoušet alternativní způsob dopravy a užít si městského prostředí bez automobilů.