Díky, že můžem! Připomeňte si s námi listopadové události roku 1989
13/11/2019Vážení občané,
pojďte si s námi v neděli 17. listopadu 2019 připomenout den, který navždy změnil tehdejší Československo a byla započala cesta za naší svobodou. Den, kdy si v roce 1989 čeští studenti připomínali uzavření českých vysokých škol nacisty (17. listopadu 1939). Den, který se z předem ohlášeného pietního shromáždění, stal protirežimní demostrací.
V neděli 17. listopadu 2019 v 10 hodin se společně vydáme od budovy Úřadu městské části Praha 5 (Štefánikova ulice) po trase tramvaje č. 9 přes most Legií na “vzpomínkovou procházku”, kterou zakončíme položením květin u pamětní desky na Kaňkově paláci (Národní 16).
Následně se vydáme do parku Sacré Coeur, ve kterém zástupci páté městské části zasadí “Lípu Svobody”. Předpokládaný čas je 11:15 hodin (v závislosti na příchodu z Národní ulice).
Na závěr si vás dovolujeme pozvat na koncert Zemlinského kvarteta, který se bude konat tentýž den od 16 hodin v kostele sv. Václava na Smíchově.
Co se stalo 17. listopadu 1939 a 1989?
Většina z nás si pamatuje 17. listopad 1989 jako den, kterým začala sametová revoluce. Tomuto významnému dni však o padesát let dříve (17. listopadu 1939) předcházelo uzavření českých vysokých škol nacisty a v zemi proběhlo rozsáhlé zatýkání studentů. Více než tisícovku studentů nacisté převezli do koncentračního tábora Sachsenhausen. Devět studentů, kteří podle Němců stáli v čele studentských organizací, nechali v bývalých ruzyňských kasárnách popravit.
O půl století později si 17. listopadu 1989 čeští studenti naplánovali pietní shromáždění na Albertově. Povolená manifestace organizovaná studenty a svazáky měla skončit v podvečer pokojně na Vyšehradě. Vzpomínkové setkání se ovšem změnilo v protirežimní demostraci, když se velká část studentů odtud vydala do centra Prahy vyjádřit nespokojenost s tehdejším komunistickým režimem. Studentský pochod se vydal podél nábřeží, kde už na něj u Národního divadla čekala Veřejná bezpečnost. Ta pochod odklonila na Národní třídu, aby deset tisíc lidí oblíčila a brutálně proti nim zakročila. Brutální zásah Veřejné bezpečnosti tehdy vyvolal velkou vlnu odporu, který vedl k pádu totalitního režimu.
Nenásilné svržení komunismu, pro které se vžilo označení sametová revoluce, bylo završeno 29. prosince 1989 zvolením neformálního vůdce opozice Václava Havla československým prezidentem.
Zdroj úvodní fotografie: Česká televize