Děti z Prahy 5 zaznamenaly příběhy pamětníků války a komunismu
30/06/2015Dramatické životní osudy Zdeny Matějové, Jaromíra Lisého, Zuzany Marešové a dalších pamětníků, do jejichž životů drasticky zasáhla válka i komunistická a nacistická totalita, by zůstaly zapomenuty, nebýt žáků základních škol, kteří jejich příběhy zdokumentovali v rámci celostátního projektu Příběhy našich sousedů. Ten na Praze 5 realizuje sbírka Paměť národa a Úřad městské části Praha 5.
Děti v rámci projektu vyhledávají ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a pod vedením svých pedagogů a koordinátorů sbírky Pamět‘ národa jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do formy ucelených životních příběhů. Ty jsou poté uloženy ve sbírce Pametnaroda.cz a také na stránkách Pribehynasichsousedu.cz.
V Praze 5 se projektu účastnilo 30 žáků osmých a devátých tříd ze tří základních škol, kteří byli rozděleni do 9 projektových týmů. Dětem se podařilo zdokumentovat příběhy devíti pamětníků, mezi nimiž nechybí odbojáři, chartisté nebo uprchlíci z komunistického Československa.
Z výsledků má radost i místostarosta Prahy 5 Vít Šolle (KDU-ČSL). „Podpořili jsme dobrý projekt. Lidé, kteří neznají svou minulost, nemají ani budoucnost. Poznávání historie prostřednictvím obdobných aktivit je pro naše žáky myslím dobrou cestou k uvědomění si hodnoty míru a spravedlnosti,“ komentuje místostarosta.
Nejde ovšem jen o poznávání historických souvislostí. „Žáci si touto svojí badatelskou prací budují vztah k místu, kde žijí, a zároveň posilují své mezigenerační vazby. Důležitá je pak i zkušenost, kterou jim pamětníci předávají: svoboda a blahobyt nejsou samozřejmé,“ říká Martin Damašek (TOP 09), předseda školského výboru Prahy 5.
„Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívají jako úplnou detektivku a přitom se seznamují s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu,“ říká koordinátorka projektu Hana Hniličková ze sbírky Paměť národa
Slavnostní závěrečná prezentace příběhů pamětníků z Prahy 5 proběhla za účasti pamětníků, žáků a představitelů městského úřadu ve středu 24. Června 2015 na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Jinonicích.
Výsledky dosavadní práce můžete do konce července zhlédnout na výstavě uspořádané na radnici v Malé výstavní síni (Štefánikova 15).
Fotogalerie