Den architektury – Nebourej a transformuj
20/09/2022Městská část Praha 5 zve od 30.9. do čtvrtka 6.10. 2022 na akci Den architektury s podtitulem “Nebourej a transformuj“. Festival se každoročně koná u příležitosti mezinárodního Dne architektury zdarma a nabízí široké veřejnosti sérii originálních procházek s předními českými architekty a historiky architektury. Ti svým osobitým způsobem přibližují architektonické, krajinné, urbanistické a dějinné souvislosti několika desítek měst a jejich bezprostředního okolí napříč celou Českou republikou. Letošní Den architektury navazuje na jedenáct předchozích ročníků festivalu, který navštěvují pravidelně desítky tisíc lidí po celé ČR a SR.
Akce v rámci festivalu Den architektury konané na území MČ Praha 5:
ČSOB KAMPUS NHQ
Severní budova centrály ČSOB od architekta Josefa Pleskota v zeleném radlickém údolí se vyznačuje otevřeností a komunitním charakterem. Autor konverze oceláren ve Vítkovicích, rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli nebo tunelu v Jelením příkopě umístil administrativní budovu do Radlického údolí. Celý objem stavby se skládá ze tří částí od sebe oddělených dvěma vnitřními otevřenými dvory. Střídmostí v použitých prostředcích a přírodními materiály se sídlo ČSOB v Radlicích stalo protikladem opulentních staveb bankovních domů z 90. let. Otevřený pracovní prostor bez zbytečného dělení poskytuje všem zaměstnancům výhled do čtyř světových stran, a to nejen na zelené svahy okolních kopců či druhou budovu Kampusu, ale i na dvojici věží chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Kvalitu pracovního prostředí dotváří nejen prosklená atria, ale převážně střešní zahrady sloužící k odpočinku a relaxaci. Při komentovaných prohlídkách uvidíte nejen pracoviště či společné prostory, ale i zmíněné střešní zahrady, které mohou zaměstnanci běžně využívat.
so 1. 10. | 11:00, 12:30, 14:00 | Radlická 150, Praha 5
ČSOB KAMPUS SHQ
Ekologicky ohleduplná stavba jižní části centrály ČSOB v Radlicích od architektonického dua bratrů Chalupových založená na světle a zeleni. ČSOB Kampus se skládá ze dvou velkých administrativních budov. První byla dokončena v roce 2007 podle návrhu architekta Josefa Pleskota v Radlickém údolí. Druhá, která pochází z dílny architektonického studia bratrů Chalupových, se nachází na svazích tohoto údolí a byla dokončena v roce 2019. Pro obě budovy je společná pokroková vize ekologicky ohleduplné architektury a záměr vytvořit stimulující pracovní prostředí. Přísně pravoúhlý rastr objektů je změkčován všudypřítomnou zelení a citlivým umístěním do přirozeného terénu. ČSOB Kampus poskytuje pracoviště několika tisícům zaměstnanců, kteří nejsou limitovaní typickým kancelářským prostředím, ale naopak se pohybují ve volném, systematickém uspořádání společných pracovních a odpočinkových zón, které doplňují privátní zákoutí, včetně zelené relaxační střechy s běžeckou dráhou a streetballovým a workoutovým hřištěm. Zatímco původní objekt získal certifikaci pro energeticky úsporné budovy ohleduplné k životnímu prostředí stupně LEED Gold, nová budova získala jeho vyšší stupeň LEED Platinum New Construction. Při komentovaných prohlídkách části od bratrů Chalupových budou zpřístupněna nejen pracoviště a společné prostory, ale i střešní zahrady, které mohou zaměstnanci běžně využívat.
so 1. 10. | 11:00, 12:30, 14:00 | Výmolova 3, Praha 5
Buďánka? Odpověď malověrným! (PROCHÁZKA)
Dělnická kolonie – památková zóna – ostrov ve městě – jungle v Praze – místo pozitivní deviace – kulturní klastr. Přijďte nakouknout a dozvědět se něco o historii i vizích se spolkem Buďánka. Tato dvě stě let stará dělnická kolonie, kterou ve svých romanetech zmiňuje i Jakub Arbes, byla postavena dělníky z blízkého pískovcového lomu. Bydlelo zde tehdy přibližně dvě stě obyvatel, především pracovníků smíchovské Tatry či břevnovské cihelny, v roce 1991 byla prohlášena vesnickou památkovou zónou, dnes se však nachází v havarijním stavu.
so 1. 10. | 14:00 | Nad Zámečnicí 10, Praha 5
Loděnice Dukla (HD!)
Zářivě žlutým tréninkovým střediskem Dukly s autorem rekonstrukce architektem Pavlem Jobou. Současná budova vznikla na podstavě původní budovy z 90. let. Architektura loděnice má v sobě jiskru a energii rychlých žlutých lodí, poezii řeky i pestré periferie Smíchova. Je v ní třpyt slunce, opar i mlha nad hladinou, námaha v posilovně, zpocené dresy v šatnách. To vše ve žluté barvě Dukly.
so 1. 10. | 16:00 | Císařská louka 3353, Praha 5
Sochařský ateliér Věry a Vladimíra Janouškových (HD!)
Lesem obklopený sochařský ateliér v bruselském stylu od Josefa Hrubého přestavěný dle návrhu Aleny Šrámkové se spoluautorem rekonstrukce Lukášem Ehlem či teoretičkou Viktorií Vítů. Rezervace na webu. Renovace probíhá k příležitosti stého výročí narození původních majitelů, manželů Janouškových. Jako architekta si Vladimír Janoušek tenkrát vybral svého častého spolupracovníka a přítele Josefa Hrubého, spoluautora československého pavilonu na EXPO 58 v Bruselu. Dnes se jedná o jediný zachovalý sochařský ateliér z druhé poloviny dvacátého století v Praze. Přijďte se podívat do zapomenuté zahrady a dovnitř objektu.
ne 2. 10. | 10:00 s Lukášem Ehlem, 14:00 s Viktorií Vítů | U Kotlářky 2, Praha 5
Winternitzova vila (HD!)
Rodinná vila byla vystavěna v letech 1931–1932 pro právníka JUDr. Josefa Winternitze podle návrhu architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty. Budova představuje poslední Loosovu realizovanou stavbu a má hodně shodných prvků s Müllerovou vilou, mimo jiné i způsob členění (tzv. raumplan), který byl pro Loose obecně charakteristický. Stavba vily včetně všech příprav, plánů a povolení trvala jeden rok a 9. září 1932 bylo vydáno „Povolení k užívání stavby“. Rodina vilu obývala do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond). Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která nejprve vilu pronajala sochaři Wilhelmu Srbu Schlossbauerovi a později ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1995. Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Zde také hned po příjezdu zahynul v plynové komoře JUDr. Josef Winternitz a jeho syn Petr. Jenny Winternitzová a dcera Suzana přežily a po válce se vrátily zpět do Prahy, do rodinné vily se však už nikdy nedostaly. Ta se vrátila do rukou potomků původních majitelů až při restitucích v roce 1991. Ti ji pak zrekonstruovali do původní podoby 30. let. Rekonstrukce proběhla v letech 1999–2002 a podílela se na ní osobně celá rodina. Od roku 2017 je vila otevřena veřejnosti a je možné ji navštívit v rámci komentovaných prohlídek, nebo některého bohatého kulturního programu, který ve vile probíhá. Také je možné se zde ubytovat, nebo si objekt pronajmout pro svatbu či soukromý večírek. Ve druhém patře je umístěna expozice, jejímž cílem je, aby se nezapomnělo na pohnuté dějiny 20. století, které se drsně zapsaly do historie rodiny a objektu.
ne 2. 10. | 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 | Na Cihlářce 10, Praha 5
Zlatý Anděl
Symbol proměny Smíchova v moderní městskou čtvrť navržený ikonou nejen francouzské architektury Jeanem Nouvelem má i svou českou stopu. Technickou podporu projektu zajišťoval ateliér A8000, kterému tato spolupráce otevřela dveře do světové architektury. Jednalo se o obrovskou výzvu nejen po tvůrčí, ale i po profesní stránce. A navíc dnes se už málo ví, že této spolupráci předcházela i práce na urbanistické studii Smíchova, která již tehdy založila úspěch dnešní svěží pražské čtvrti. O architektonických faktech, ale i humorných historkách z průběhu projektu Vám během prohlídky Zlatého Anděla bude povídat architekt Martin Krupauer, zakladatel ateliéru A8000, který s Jeanem Nouvelem přímo spolupracoval. Budete tak mít jedinečnou možnost nakouknout do zákulisí práce na projektu takového významu a měřítka.
st 5. 10. | 18:00 | Plzeňská 1, Praha 5