Radní Prahy 5 odvolali likvidátora Bytového podniku v Praze 5, jde o reakci na postup při prodeji státního majetku

05/10/2016

Rada páté městské části odvolala JUDr. Ing. Bohumila Kose, Ph.D. z funkce likvidátora Bytového podniku v Praze 5. Vyústila tak situace, které předcházela řada podnětů a jednání, jež radnice s bývalým likvidátorem vedla v reakci na prodej pozemků v sousedství domů Na Šmukýřce. Přestože se jedná o prodej státního majetku, chce být rada do budoucna informována o všech plánovaných prodejích.

Rada páté městské části odvolala 26. září 2016 JUDr. Ing. Bohumila Kose, Ph.D. z funkce likvidátora Bytového podniku v Praze 5. Reagovala tak na situaci, kdy likvidátor v dražbě prodal parcely v sousedství domů Na Šmukýřce, jejichž majitelé pozemky dosud využívali jako zahrady. Podle Územního plánu jde o čistě obytné území a je zde možná výstavba – místní se proto zcela odůvodněně obávají nové výstavby.

„V posledních týdnech jsme s likvidátorem Bytového podniku v Praze 5 vedli jednání, jejichž cílem měla být náprava a řešení situace, ovšem neúspěšně,“ říká radní Pavel Richter (TOP 09) a dodává: „Máme reálné podezření, že likvidátorem byla opomenuta existence smluvního předkupního práva třetích osob k předmětu dražby.“

Osoby, kterým svědčí smluvní předkupní právo, budou u soudu domáhat vyslovení neplatnosti dražby, pomoci chce i radnice Prahy 5 – ta již vstoupila do jednání s právníky SVJ dotčených objektů.

„Podobné jednání je nepřípustné. Zareagovali jsme na kritiku lidí na facebooku a okamžitě začali situaci řešit. Napříště by se měl celý systém změnit. Přestože jde o prodej státního majetku, tzn., že nejde o majetek městské části, budeme chtít být o všech prodejích informováni a tuto informaci postupovat dál veřejnosti. Tak, aby se nestalo, že sousedi prodávaných pozemků nebudou mít o dražbě informace,“ dodává starosta Radek Klíma (TOP 09).