Bezpečnostní situace v MČ Praha 5 se stále zlepšuje, vyplývá to ze zpráv policií

22/09/2016

Zastupitelstvo páté městské části vzalo na vědomí Zprávu o činnosti Obvodního ředitelství Městské policie za rok 2015 a Zprávu o bezpečnostní situaci na území MČ Praha 5 za rok 2015, kterou zpracovala Policie ČR.

Souhrnné zprávy Městské policie a Policie ČR o působení, činnosti a bezpečnostní situaci na území MČ Praha 5 za rok 2015 vzali 22. září 2016 na vědomí zastupitelé MČ Praha 5. Konkrétně se jedná o Zprávu o činnosti Obvodního ředitelství Městské policie za rok 2015 a Zprávu o bezpečnostní situaci na území MČ Praha 5 za rok 2015, kterou zpracovala Policie ČR, Obvodní ředitelství Praha 5.

„Souhrnně můžeme říci, že bezpečnostní situace v Praze 5 se stále zlepšuje,“ říká starosta Radek Klíma (TOP 09).

Podle zprávy Městské policie vyřešili strážníci MP v roce 2015 celkem 86 893 přestupků, což bylo o 8 275 přestupků více oproti roku 2014, s tím, že nejvíce přestupků se týkalo dopravy (72 154) a následně veřejného pořádku (13 122), kde má největší „zastoupení“ znečištění veřejného prostranství a úmyslné poškození či zničení turistické značky.

“Ze zprávy mj. vyplývá, že Obvodní ředitelství MP Praha 5 v rámci celé Prahy zaujímá první místo v počtu odhalených přestupků spáchaných v rámci veřejného pořádku,“ uvádí radní Petr Lachnit (ANO).

Do veřejného pořádku spadá i sběr použitých injekčních stříkaček, jichž strážníci odstranili z veřejných prostranství 878.

„Společným úsilím radnice, Městské policie i adiktologických zařízení se významně daří eliminovat nejen počet injekčních stříkaček a jehel odhozených na veřejném prostranství,“ dodává radní.

Zpráva se samozřejmě zabývá i problematikami MČ Praha 5, jako je výskyt osob pod vlivem alkoholu, narkomanů, lidí bez domova či neuklízení psích exkrementů.

„Zpráva se odkazuje i na Analýzu pocitu bezpečí 2015, kterou nechal zpracovat Magistrát hl. m. Prahy. Podle ní MČ Praha 5 patří mezi městské části, jejichž občané vnímají pocit bezpečí v místě bydliště jako velmi vysoký. V rámci průzkumu na otázku, do jaké míry se v místě svého bydliště cítí bezpečně, odpovědělo kladně 94 % procent korespondentů. Vyšší pocit bezpečí mají jen obyvatelé Prahy 9, 16 a 22,“ dodává starosta Radek Klíma (TOP 09).

Zpráva o bezpečnostní situaci na území MČ Praha 5, kterou zpracovala Policie ČR, uvádí počet celkově spáchaných trestných činů (5300), kterých bylo oproti roku 2014 spácháno o 14,47 % méně

„Ze zprávy vyplývá, že došlo ke snížení počtu vloupání do bytů, rodinných domů a krádeží věcí z motorových vozidel, snížil se i počet loupeží,“ doplňuje radní Lachnit.

Podle zprávy se nejvíc trestných činů týkalo majetkové trestní činnosti, ve velkém odskoku jsou pak krádeže věcí z vozidel a kapesní krádeže. Zpráva zmiňuje i podíl městského kamerového systému na objasňování trestné činnosti – v loňském roce kamerový systém pomohl při vyjasnění 118 případů a při zadržení devatenácti pachatelů trestné činnosti. Na území MČ Praha 5 je v současné době v provozu pětatřicet kamer.