“Pětka” snižuje ve vybraných lokalitách maximální povolenou rychlost na 30km/h

22/08/2016

Zóna “30”, kde je rychlost vozidel omezena na max. 30 km/h, vzniká od 24. srpna v oblasti širšího centra městské části Praha 5 (okolí Anděla), definované komunikacemi Kartouzská, Radlická, Ostrovského, Vltavská, Svornosti, Zborovská, Matoušova, Preslova, V Botanice s tím, že toto zklidnění přinese kýžený dopad na zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích v tomto hustě zastavěném území, kde probíhá čilá pěší doprava.

Dalšími oblastmi, kde v souvislosti se zřízením zón placeného stání je tento režim zaváděn, je oblast:

• mezi ul. Holečkova a Plzeňská (Grafická, Na Čečeličce, Kmochova, U Paliárky),
  • oblast mezi ul. Podbělohorská a Plzeňská ( U dvou srpů, U Demartinky, U Klikovky),
  • oblasti mezi ul. V Cibulkách a Plzeňská (Nepomucká, Košířské nám.),
  • oblast mezi ul. Plzeňská a Pod Kavalírkou (Pod Kavalírkou, U Kavalírky, Na Zámyšli, Pod Klamovkou),
  • oblast mezi ul. Vrchlického a Plzeňskou (Pod radnicí, Hlaváčkova),
  • oblast mezi ul. Vrchlického a Plzeňskou (Mahenova, Starokošířská),
  • oblast mezi ul. Plzeňská, Radlická a Ostrovského (Kováků, K. Engliše, Na Zatlance, Mrázovka),
  • oblast mezi ul. U Santošky a Na Václavce (Ostrovského, Zoubkova, U Nikolajky, Na Březince),
  • oblast mezi ul. Radlická, Ostrovského a U Santošky (Kováků, Bieblova, Na  Doubkové, U Skalky, U Nikolajky),
  • oblast mezi ul. Radlická a Kesnerka (Pod Brentovou, Pod Barvířkou, Na Neklance, Koulka, Ke Koulce, Holubova, Na Laurové, Braunova, Pechlátova),
  • oblast mezi ul. Lidická, Zborovská a Janáčkovo nábř. (Janáčkovo nábř., Pecháčkova a Lesnická),
  • oblast mezi Hořejším nábř. a Svornosti (Na Bělidle, Na Celné a Jindřicha Plachty),
  • oblast mezi ul. Nad Zámečnicí a Plzeňskou (Nad Zámečnicí, Ke Klimentce a U Zámečnice)
  • a dále ul. K Vodojemu (Nad Laurovou – Radlická),  Švédská (úsek Holečkova – Zapova), Donátova, Holečkova (slepý úsek), V Břízkách a U Železničního mostu.

V oblasti se zónou placeného stání dochází k zlepšení rozhledu chodců v místech přechodů pro chodce, a to užitím dopravního značení a dopravního zařízení (dle významu komunikace), tj. vodorovným dopravním značením V12c (zákaz zastavení), vodorovným dopravním značením V13 (šikmé čáry) a vodorovným dopravním značením V 13 (šikmé čáry),  doplněným dopravním zařízením Z11h (balisety-směrové sloupky).

V ul. Grafická je provedena změna dopravního režimu spočívající v jejím zjednosměrnění, a to od ul. Kobrova k ul. U Paliárky. Předpokladem pro toto opatření bylo propojení ul. Grafické z ul. Holečkovy prostřednictvím ul. Kobrovy, které bylo od stavby Strahovského tunelu uzavřeno. Tímto opatřením můžou být počty parkovacích míst v ul. Grafické legalizovány ve stávajícím počtu, což by při obousměrném provozu nebylo možné, neboť by zde bylo nutno zřizovat tzv. výhybny pro vzájemné míjení vozidel.