Trhy na Andělu budou již tento týden

01/06/2016

Rada MČ Praha 5 dnes schválila dohodu se společností Lucky Service, která u Anděla provozovala až do konce dubna trhy. Ty se sem vrátí v pátek 3. června.

„Dohodu již podepsaly obě strany. Přistoupili jsme na toto řešení, abychom pomohli zachovat provoz trhů,“ říká zástupce starosty Martin Slabý (ANO 2011). Dohodnutá smlouva platí až do konce roku 2018.

Podpisu předcházelo jednání, které vyvolala Městská část Praha 5 mezi relevantními stranami – Technickou správu komunikací (TSK), která dotčený pozemek spravuje, a původním provozovatelem trhů, firmou Lucky Servis. Výsledkem jednání z 20. 5. bylo, že městská část získala od TSK pozemek do výpůjčky, a to pouze na pátky – s tím, že jej bude dál podpronajímat. Jedná se o právně možné řešení, k němuž se radnice uvolila, aby pomohla zachovat provoz trhu. Smlouvu o výpůjčce pozemku mezi TSK a MČ Praha 5 schválila rada na svém jednání dne 25. 5. 2016. Pro zajištění realizace trhů však bylo nutné uzavřít dohodu s provozovatelem trhů, k čemuž došlo 1. června 2016.

Shrnutí faktů:

• Trhy na Andělu jsou provozovány na pozemku, který patří hl. m. Praze, jeho správcem je TSK.
  • Provozovateli trhů ke konci dubna vypršela nájemní smlouva. TSK v polovině dubna vyhlásila výběrové řízení na pronájem pozemku za účelem pořádání trhů v roce 2016, 3. května jej zrušila. Vyhlášení soutěže, včetně určení předmětu, podmínek a specifikací, bylo po právní stránce pouze v kompetenci TSK.
  • Radnice Prahy 5 vstupuje do situace v polovině května vyvoláním jednání mezi relevantními stranami. S TSK domlouvá 20. 5. smlouvu o výpůjčce, podle níž si městská část bude pozemek „půjčovat“ každý pátek – tak, aby zde zajistila provoz trhů.
  • Smlouvu o výpůjčce pozemku mezi TSK a MČ Praha 5 schválila rada na svém jednání dne 25. 5. 2016. Pro zajištění realizace trhů však bylo nutné uzavřít dohodu s budoucím provozovatelem. K tomu došlo 1. června 2016.
  • MČ Praha 5 trhy na Andělu vždy podporovala a ve stejném rozsahu pětačtyřiceti stánků je zachovala i v novele tržního řádu.
  • Tím, že pozemek není spravován městskou částí (resp. až do doby „pátečních výpůjček“ nebyl), má radnice velice omezené možnosti ovlivňovat, co a jak zde bude provozováno, včetně pouličních vystoupení.

„Městská část již dlouho usiluje o jeho svěření – tak, abychom s pozemkem mohli nakládat s ohledem na potřeby Prahy 5,” říká starosta Radek Klíma.

Radnice může ovlivnit nabízený sortiment, a to díky specifikaci, kterou nechala zapsat do pražského tržního řádu – ten jednoznačně popisuje, co se zde smí prodávat. V každém případě zde proto bude zachována nabídka českých farmářů.

Radnice podporuje farmářské trhy a prodej českých výrobků. O tom svědčí i zařazení dalšího tržního místa na nám. 14. října, kde chce městská část obnovit trhy. Městská část má navíc v plánu otevřít zastřešenou tržnici tak, aby mohla fungovat denně a nezávisle na počasí.