Praha 5 rozdělila v dotacích pět a půl milionu korun, peníze půjdou na kulturu, aktivity či sociální služby

15/04/2016

Radnice Prahy 5 rozdělí zhruba 5,4 milionu korun v dotacích pro rok 2016. Peníze půjdou na podporu kulturních aktivit, sport, zachování a obnovu nemovitých kulturních památek, sociální služby, na podporu volnočasových aktivit občanů v sociální oblasti a na podporu volnočasových aktivit dětí a mládeže.

Zastupitelstvo páté městské části schválilo rozdělení dotací pro rok 2016. Zhruba 5,4 milionu korun půjde na podporu kulturních aktivit, na sport, na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek, na sociální služby, na podporu volnočasových aktivit občanů v sociální oblasti a na podporu volnočasových aktivit dětí a mládeže.

„Prostřednictvím dotací pomůžeme realizovat řadu zajímavých projektů, které mají jednoznačně pozitivní dopad na život a rozvoj Prahy 5. Jsou důležité jak pro komunitní život městské části, tak pro řadu jednotlivců, kteří díky nim dosáhnou na jinak nedosažitelné možnosti a služby,“ řekl již před časem starosta Radek Klíma (TOP 09).

Na podporu kultury městská část rozdělila mezi třicítku projektů 750 tisíc korun. Podpořila např. Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova – Malostranský hřbitov s projektem vydání publikace o pedagozích pohřebných na Malostranském hřbitově, Buchty a loutky z. s. na zabezpečení festivalu „Buchty a loutky dětem 2016“ či taneční studio Light na zabezpečení projektu „Uměním k přátelství dětí z Čech a Slovenska“.

Na podporu sportu jdou mezi víc jak čtyřicítku projektů dva miliony korun. Na údržbu, opravy a pořízení sportovního zařízení získal dotaci např. Sportovní klub Čechie Smíchov, Fotbalová a sportovní akademie Praha 5 či TJ Sokol Jinonice, na sportování mládeže např. Sportovní klub Motorlet Praha, Rugby Club Tatra Smíchov, Fotbalový klub Zlíchov či Sportovní klub US Praha. V rámci programu využití volného času pro seniory a zdravotně postižené získal dotaci např. Jóga Anděl či Senior fitnes.

Na obnovu nemovitých kulturních památek městská část vyhradila půl milionu korun, 140 tisíc korun nakonec získala na opravu klempířských prvků a fasády kostela sv. Václava Římskokatolická farnost u kostela sv. Václava.

Necelých 950 tisíc korun bylo rozděleno mezi tři desítky projektů v rámci podpory sociálních služeb. Dotaci získala např. v rámci programu „spokojené stáří“ Diakonie ČCE SKP na poskytování pečovatelské služby, v rámci programu „život bez bariér“ Česká unie neslyšících na aktivity pro neslyšící seniory, Národní ústav pro autismus či Sdružení pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách a v rámci programu „aktivní dětství“ Diakonie ČCE či Člověk v tísni na terénní a navazující programy.

Na volnočasové aktivity v sociální oblasti uvolnila městská část 400 tisíc korun. Peníze půjdou na dvacítku projektů, např. Junáku, Člověku v tísni či sdružení „Arbesačky“ na programy pro děti a mládež, Altán – artu na výtvarnou činnost pro klienty se zdravotním postižením, Armádě spásy na aktivity seniorů či České unii neslyšících.

Zhruba 1,15 milionu korun půjde mezi čtyři desítky projektů na podporu volnočasových aktivit dětí a mládeže. V rámci jednorázových akcí byla dotace přidělena např. České tábornické unii, Junáku – Hiawatha, FZŠ a MŠ Barrandov, MŠ Podbělohorská či ZŠ a MŠ Kořenského. V oblasti celoročních akcí půjdou dotace např. Junáku – Hiawatha, Výtvarnému spolku Hruška, Stanici přírodovědců či FZŠ a MŠ Barrandov. Na účast v zahraniční soutěži, ME juniorských párových formací, dostane dotaci Junák Jinonice.