V Praze 5 proběhne preventivně bezpečnostní akce “Velikonoční probouzení”
15/03/2016Radnice Prahy 5 připravila na přelom března a dubna preventivně bezpečnostní akci s názvem „Velikonoční probouzení“, která proběhne v oblasti frekventovaného dopravního uzlu Anděl, na Smíchovském nádraží a v jejich okolí. Cílem je jednak omezit sociálně patologické jevy a projevy rizikového chování, jednak vytipovat problematické provozovny a obchody, na něž se městská část v budoucnu zaměří.
Rada MČ Praha 5 schválila realizaci preventivně bezpečnostní akce s názvem „Velikonoční probouzení“. Ta proběhne od 20. března do 4. dubna 2016 v lokalitách, které občané Prahy 5, na základě studie studentů Střední průmyslové školy dopravní, vnímají jako problematické. Těmi jsou zejména frekventovaný dopravní uzel Anděl, Smíchovské nádraží a jejich širší okolí.
„V rámci „Velikonočního probouzení“ budeme kontrolovat požívání alkoholu mladistvými. Kontrolu zajistí Odbor bezpečnostní a prevence kriminality ve spolupráci s Obvodním ředitelstvím městské policie Praha 5 a Odborem živnostenským. Na základě této spolupráce vytipujeme rizikové provozovny a obchody, kde budeme napříště provádět kontroly,“ říká radní pro bezpečnost Viktor Čahoj a dodává: „Vzhledem k tomu, že na Andělu budou tou dobou probíhat i velikonoční trhy, které jsou samy o sobě velkým lákadlem pro různé nenechavce, zajistíme zde zároveň hlídky bezpečnostní agentury. I jejich pouhá přítomnost má totiž preventivní charakter.“
Hlídky budou nejen dohlížet na situaci, upozorňovat občany na možná rizika a řešit vzniklé situace, ale povedou také knihu se záznamy o proběhlých službách, s nimiž bude městská část dál pracovat.
Cílem projektu, který zaštiťuje Odbor bezpečnostní a prevence kriminality Úřadu MČ Praha 5, je udržení funkčního a hygienického standardu veřejných prostranství pro běžné užívání občany, zamezení projevů porušování veřejného pořádku a ochrana dětí a mládeže před sociálně patologickými jevy a asociálními společenskými projevy. Dílčím záměrem „Velikonočního probuzení“ je omezení podmínek pro kapesní krádeže a upozorňování občanů na bezpečné chování, které může pomoci páchání kapesních krádeží eliminovat.
„Každá rušná lokalita podvědomě snižuje pocit bezpečí, bez ohledu na realitu a závažnost případných trestných činů. Podobnými preventivními akcemi chceme nejen zvýšit pocit bezpečí u občanů, ale i skutečně možnou trestnou činnost eliminovat. Tato forma je jedna z mála možností, co jako radnice můžeme dělat, neboť nemůžeme úkolovat ani městskou, ani republikovou policii,“ dodává starosta Radek Klíma (TOP 09).
Podobné preventivně bezpečnostní akce, jako například Anděl prosinec 2015 nebo Zimní zahrada prosinec 2015, se již v minulosti setkaly s úspěchem. V jejich pořádání bude radnice pokračovat i nadále – mj. i díky nim se Praha 5 zařadila podle Analýzy pocitu bezpečí 2015, kterou nechal zpracovat Magistrát hl. m. Prahy, mezi městské části, jejichž občané vnímají pocit bezpečí v místě bydliště jako velmi vysoký. V rámci průzkumu na otázku, do jaké míry se v místě svého bydliště cítí bezpečně, odpovědělo kladně 94 % procent korespondentů. Vyšší pocit bezpečí mají jen obyvatelé Prahy 9, 16 a 22.
Studie studentů Střední průmyslové školy stavební „Zažít MHD jinak“ hodnotí pocit vnímání bezpečnosti cestujících v návaznosti na MHD a dopravní uzly Prahy 5. Jako nejproblematičtější skončilo Smíchovské nádraží, které uvedlo 34 % oslovených (následuje Na Knížecí s 22 %). V rámci studie studenti oslovili 1500 respondentů, odpovědi získali od 1248.