“Pětka” otevřela galerii, která se zaměří na rozvojové projekty, možnosti a plány Prahy 5

16/02/2016

Radnice páté městské části otevřela v lednu 2016 Malou výstavní síň, Galerii MČ Praha 5, která si klade za cíl celoročně seznamovat širokou veřejnost s řadou významných rozvojových území a urbánní potenciál městské části. Na výstavní ploše budou své projekty představovat i jednotliví developeři, dodavatelé, kteří mají významný podíl na proměně Prahy 5. Pátá městská část patří z hlediska rozvíjejících se oblastí k jedné z nejvýznamnějších lokalit na území hlavního města.

Od začátku roku je v prostorách radnice Prahy 5 ve Štefánikově ulici otevřena Malá výstavní síň MČ Praha 5, která bude po celý rok představovat významné rozvojové projekty městské části a s nimi provázané developerské záměry, a to jak ve fázích příprav, tak realizací.

„Praha 5 má obrovský rozvojový potenciál. Chceme, aby i široká veřejnost měla možnost získat informace k plánovaným změnám a mohla se seznámit s projekty, které se na našem území připravují či probíhají,“ říká starosta Prahy 5 Radek Klíma a dodává: „Velké množství brownfieldů je nejen součástí průmyslové minulosti Prahy 5, ale zejména pak její budoucnosti. Praha 5 je na nejlepší cestě, aby zde vyrostla kvalitní, moderní zástavba, se všemi nezbytnými aspekty pro život v moderním a příjemném městě.“

Slova starosty potvrzují i nedávná skvělá ocenění „pětkových“ nemovitostí v prestižních soutěžích. Cenu za Nemovitost roku 2014 pro technologická centra a IT služby si totiž odnesla moderní smíchovská kancelářská budova Riverview (Skanska Property Czech Republic, švédské architektonické studio Tengbom). Budova získala ocenění i v soutěži Best of realty 2015, kde se v kategorii „nová administrativní centra“ umístila na 2. místě – v těsném závěsu za vítězem, další budovou z Prahy 5, s názvem Aviatica (Penta Investments, arch. studio: Jakub Cigler Architekti). Ta byla také vítězem CIJ Awards 2015: vítěz Best Office Development, vítěz Developer of the year, vítěz ESSA Green Developer.

Prahu 5 vnímám jako centrum nejvýznamnějších rozvojových projektů v celé Praze, s největším dopadem na její obyvatele. Např. Smíchov jih, Barrandov, radlické údolí aj. Je proto zapotřebí pečlivě zvažovat jednotlivé kroky, co nejvíce  komunikovat, informovat veřejnost a mít co nejširší zpětnou vazbu. To byl hlavní důvod, který nás vedl k otevření galerie.  Naším cílem je nejen to, aby se veřejnost mohla s jednotlivými projekty seznámit, ale v maximální možné míře mohla i participovat,“ dodává zástupce starosty pro územní rozvoj Lukáš Budín.

V současné době probíhá v Malé výstavní síni prezentace projektu administrativní budovy Five architektonického studia společnosti Qarta a dodavatele Skanska. Projekt je v prostorách galerie možné vidět až do konce února, ve všední dny v době od 13 – 18 hod., mimo pondělí.

Aktuální výstava (leden, únor): Administrativní budova Five, Skanska Property CR, Qarta

Five je kancelářský projekt, který v současnosti vyrůstá na Smíchově. Budova vzniká na pozemku bývalého tramvajového depa, ze kterého zůstala pouze historická zeď. Zeď bude zrenovována a nad ní vyroste nová a inovativní kancelářská budova. Kromě skvělého umístění a dostupnosti nabídne Five svým nájemcům zdravé pracovní prostředí a technologie, které přispívají k trvale udržitelnému rozvoji, podpořené LEED pre-certifkací nejvyšší Platinové úrovně. Budova nabízí také úžasné výhledy na řeku, Vyšehrad a Pražský hrad.

Plánovaná výstava (březen, duben): Prezentace stavby Aviatica, Penta Investmens, arch. studio: Jakub Cigler Architekti

Ústřední stavba nového rozvojového území v prostorách bývalého areálu továrny Waltrovky (dříve továrna na letecké a automobilové motory) v Jinonicích. „Stejně jako technicky dokonalé letecké motory známé po celém světě, zakládá si i projekt na špičkovém architektonickém řešení a vysokém standardu kvality, který uspokojí všechny stránky života moderního člověka. Zvolený název navíc vhodně komunikuje také s atraktivním vzhledem budov, stavějícím na oblých a ladných tvarech, a dohromady tak navozují pocity volnosti a lehkosti, které projekt svým uživatelům nabízí,“ uvádí stránky aviatica.cz.